V Hradci vypustili do přírody vzácné rarohy

Hradec Králové – Po několika týdnech příprav vypustili lesníci v Hradci Králové do volné přírody čtyři vzácné rarohy velké. Vybrali geneticky čisté jedince, klec umístili na jeden z vysílačů a teprve potom vzácné dravce pustili na svobodu. Lesníci je budou ještě několik dní dokrmovat, dokud se zcela neosamostatní. Klec na vysílači jim bude sloužit jako dočasné hnízdo. I přes veškeré úsilí se populaci tohoto dravce nedaří zvyšovat, v Česku žije asi jen patnáct párů.

Raroh velký je kriticky ohroženým druhem, většina těchto dravců nepřežije ani první rok svého života. „Úmrtnost i při přirozeném způsobu hnízdění je obrovská. Dosahuje možná až osmdesáti procent,“ říká lesník a sokolník Petr Volánek. Lesníci však svůj boj nevzdávají, dravce zachraňují v rámci speciálního programu už přes 15 let. Podle slov mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka vypustili od roku 1995 v rámci sokolího programu asi padesát sokolovitých dravců, z toho zhruba polovinu rarohů velkých.

Každý vypuštěný jedinec má čip, ze kterého potom sokolníci získávají potřebné informace o zranění nebo úhynu. Vypuštěné dravce také sledují vysílačkami a mapují jejich migraci. „Rarozi na rozdíl od sokolů mnohem více migrují na mnohem větší vzdálenosti,“ dodává Petr Volánek. Nejvíce rarohů se podle dostupných informací vyskytuje na jižní Moravě.