Lázeňská města se chtějí zapsat na seznam UNESCO

Karlovy Vary - Zástupci českých a evropských lázeňských měst dnes v Karlových Varech potvrdili zájem o společný zápis na seznam památek UNESCO. Schůzky se účastnili komunální politici z Karlových Varů, Mariánských Lázní, Františkových Lázní a Luhačovic. Evropská lázeňská místa zastupovali radní z německého Baden-Badenu a Wiesbadenu, belgického Spa a italského Montecatini. Karlovy Vary byly schváleny jako lídr této skupiny.

Účastníci karlovarské schůzky si stanovili harmonogram dalšího postupu při snaze o zápis do seznamu UNESCO. Do letošního podzimu každé z měst nominuje svého odborného zástupce, který se stane členem expertní skupiny. Bude připravovat další podklady, které si proces jednání o zápisu vyžaduje, uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek. „Nezbytné je, aby zájemci o vstup byly zapsáni na takzvaném národním indikativním seznamu,“ poznamenal.

Tuto podmínku splňují všechna tuzemská lázeňská místa, ze zahraničních je to pouze belgické Spa. Z karlovarské schůzky také vyplynulo, že zhruba do polovinu příštího roku by už mělo být jasné, kolik členů bude mít skupina usilující o zápis do seznamu UNESCO. Podle Lubomíra Zemana z Národního památkového ústavu ČR jich bylo původně kolem 16, což je ovšem příliš mnoho. Nyní se nejčastěji hovoří o počtu do deseti.

Sériová žádost má větší šanci

Oborníci, kteří se ve Varech sešli již v letos v květnu, se shodli na tom, že vstup západočeského lázeňského trojúhelníku na seznam památek UNESCO bude mít větší šanci, pokud půjde o sériovou žádost více evropských lázní. Podle náměstkyně ministra kultury Anny Matouškové má tato iniciativa podporu státu.

Z českých lázní ve snaze o zapsání podle ministerstva nejdále pokročily Luhačovice, jejichž nominace byla projednána Výborem pro světové dědictví při UNESCO a vrácena k dopracování. „Zápis znamená mimo jiné zvýšení prestiže daných míst,“ dodala Matoušková.

Počet památek zapsaných na seznamu UNESCO se blíží k tisíci. Největší podíl tvoří památky z Evropy. Podle Matouškové to je důvod, proč bude zápis dalších evropských památek stále těžší. Společný postup lázeňských evropských měst by tak měl větší šanci. Zápis na seznam UNESCO podporují nejen města, ale rovněž Karlovarský kraj.

Případný zápis lázeňských měst do seznamu památek UNESCO neznamená, že se takříkajíc zakonzervují a nebudou se už moci rozvíjet, konstatoval primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA). Zápis znamená, že města uvedená v seznamu požívají nejvyšší stupeň národní ochrany památek. To jim případně umožní mnohem lehčí přístup k některým dotacím. Podle Matouškové má rovněž Česko dotační program určený pro památky ze seznamu UNESCO. Peníze z něj lze využívat například na propagaci památek.

UNESCO
UNESCO
Více fotek
  • UNESCO zdroj: Oficiální stránky organizace UNESCO http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2589/258818.jpg
  • Lázně Luhačovice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2550/254979.jpg
  • Karlovy Vary / Mlýnská kolonáda zdroj: Stránky města Karlovy Vary http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2565/256482.jpg