Karlovarští lékaři se bouří kvůli konkurzu na primáře

Karlovy Vary - Nejasnosti kolem výběrového řízení na primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) opět hýbou Karlovarskou krajskou nemocnicí. Zmatky v termínech, složení a počtu členů komise, ve které navíc chyběl odborník na anestezii - podle odvolaného primáře Romana Brázdila nic neobvyklého. „Výběrové řízení bylo velmi atypické tak, jak je tomu u většiny výběrových řízení v našem nemocničním zařízení,“ podotkl.

Roman Brázdil dlouhodobě veřejně kritizoval výběrová řízení na vybavení nemocnice i pokusy o privatizaci zařízení. Na počátku letošního roku byl odvolán nejprve z funkce náměstka, poté musel opustit i post primáře ARO. Důvodem Brázdilova odvolání bylo podle generálního ředitele nemocnice Zdeňka Horáka porušování pracovní kázně. Brázdil je ale přesvědčen, že se vedení chtělo zbavit nepohodlného kritika.


Za bývalého primáře se postavili kolegové - lékaři i sestry z karlovarské nemocnice. Zorganizovali na jeho podporu demonstraci před krajským úřadem a sepsali petici, kterou předali výběrové komisi. Komise ale rozhodla, že k petici nebude přihlížet. Podle mluvčí krajského úřadu Andrey Bockové to považuje za ovlivňování výběrového řízení.

Zaměstnanci nemocnice údajně žádali, aby u výběrového řízení seděl také zástupce za dozorčí radu. „Byl jsem se zeptat, zda bych se mohl konkurzu zúčastnit, ale byl jsem odmítnut,“ řekl místopředseda dozorčí rady Tomáš Pospíšil. Podle ředitele Horáka je výběrové řízení neveřejné a každý tam jako divák nemůže. Tvrdí také, že nového primáře může jmenovat i bez doporučení výběrové komise. Vítěze konkurzu by měl Horák oznámit představenstvu společnosti ve středu.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka