Někde se kvůli sinicím už nedá koupat

Liberecko/Klatovsko – Na několika vodních plochách zakázali hygienici koupání kvůli toxickým sinicím už nyní. Sinicím totiž nahrává teplé počasí. Na západě Čech se zkazila voda například na rybníku Hnačov u Klatov a na dalších dvou místech, na Liberecku hlásí stop koupání Hamr na Jezeře. Sinice jsou častým původcem jevu známého jako vodní květ, při němž dochází k přemnožení některých vodních fotosyntetizujících organismů nad určitou míru. Problém představuje především vodní květ v sladkovodních nádržích, které jsou využívány jako zdroj pitné vody a k rekreaci.

O polovinu překračuje povolený limit pro výskyt sinic voda v Hamerském rybníku. Vloni se tu nesmělo koupat od konce července, letos je to ještě o měsíc dřív. „Je tam zvýšené riziko zdravotních potíží při vodní rekreaci. Takže v této vodě rozhodně nedoporučujeme se koupat,“ uvedla mluvčí KHS Liberec Zuzana Balašová. Kvalitu vody v jezeře zhoršila loňská blesková povodeň, která do nádrže spláchla hnojivo z okolních polí. Problémem jsou i splašky z Osečné. Město, které leží na jednom z přítoků do jezera, totiž nemá kanalizaci. „Samozřejmě, veškeré ty přepady a domovní septiky, všechno nám to sem jde tím levým přítokem,“ potvrdil starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák (nez.) a starosta Osečné Jiří Hauzer (ČSSD) doplnil: „Je to veliký problém, vytvořili jsme proto v předešlých letech projektovou dokumentaci a zajistili jsme stavební povolení. Čekáme pouze na finanční prostředky.“ Hamerský rybník patří mezi nejoblíbenější rekreační oblasti v regionu. Město se teď snaží přilákat turisty na plážové atrakce, do kterých za poslední rok investovalo přes půl milionu Kč. „Trampolína obrovských rozměrů a nyní se ještě dodělává lanový park,“ dodal starosta Dvořák.

Sinice trápí také Máchovo jezero na Českolipsku. Voda tu není vhodná pro citlivé jedince, alergiky a děti. „Nejen těm všem bychom doporučili se po vykoupání osprchovat,“ podotkla Zuzana Balašová. Ve zbylých koupalištích a přírodních nádržích kontroly žádné nedostatky neodhalily. Celkem kontrolují hygienici v Libereckém kraji 30 vodních ploch.

Reportáž Lucie Pokorné a Mirky Vildové (zdroj: ČT24)

V Autokempu Hnačov na Klatovsku se se špatnou kvalitou vody potýkají každé léto, letos ale tzv. kvete ještě dříve než obvykle. „Rybník patří rybářskému svazu. Je to chovný rybník, ryby se dokrmují a i z toho mohou vzniknout problémy,“ prohlásila vedoucí Oddělení hygieny komunální KHS Plzeňského kraje Markéta Kovandová a starosta Hnačova a současně provozovatel kempu Karel Toman (nez.) zdůraznil: „Hosté ubývají a myslím, že velkou měrou k tomu přispívá kvalita vody v rybníku.“

Tradičně špatná voda je i na přehradě České údolí v Plzni. Vodní radovánky už hygienici kvůli sinicím nedoporučují ani na plzeňském Košuteckém jezírku, na koupališti v Podhájí u Horšovského Týna nebo na rybníku Valcha u Klatov. Samotní rekreanti to vidí různě, někteří jsou až bezstarostní: „Já jsem se nekoupala, ale vypadá to dost nechutně. Myslím, že pokud se po tom pořádně umyji, nemělo by to mít žádný vliv. Ještě jsem neumřel, ani mě to nesežralo.“

Podle lékařů ale není radno rizika spojená s koupáním v přírodě podceňovat, zvlášť v případě alergiků, dětí nebo těhotných žen. A nejde přitom jen o sinice. „Například třeba cerkáriová dermatitida. Do kůže se dostávají larvy, které jsou ve vodě od ptáků a ty pak způsobí projevy podobné například kopřivce,“ vysvětlil přednosta Kožní kliniky FN v Plzni Karel Pizinger a paní Jitka, matka dítěte hospitalizovaného po koupání v plzeňském rybníku, podotkla: „Skončili jsme s dvouletým synem v nemocnici na kapačkách. Udělala se mu vyrážka a skvrny po celém těle.“

Provozovatelé přírodních koupališť musí vzorky vody posílat ke kontrole do laboratoří pravidelně každých 14 dní, veřejná přírodní koupaliště bez provozovatele kontrolují hygienici sami.