Na Moravě přibývá minipivovarů

Ostrava - Počet minipivovarů na severní Moravě a ve Slezsku neustále roste. Ke třinácti přibudou letos další dva na Opavsku a Jablunkovsku. Velkým pivovarům, jako jsou Radegast nebo Ostravar, se snaží konkurovat vařením speciálů a odlišně připravených piv s úplně jinou chutí. Na každou letní sezonu pro milovníky pěnivého moku připravují novinky.

„Po středních a západních Čechách má severní Morava nejvíce minipivovarů. Letos se chystají v našem kraji otevřít další dva,“ uvedl jeden ze zakládajících členů Českomoravského svazu minipivovarů a manažer minipivovaru na Zámku Ostrava-Zábřeh Radovan Koudelka. V celé zemi je nyní zhruba 120 pivovarů. „V posledních letech jich u nás hodně přibylo. Řekl bych, že jsme na vrcholu boomu,“ řekl Koudelka.

Radovan Koudelka:

„Český konzument piva se mění. Už nechodí do hospody především na svých osm až deset. Chce ochutnat něco jiného než klasické pivo.“

Minipivovary podle něho zakládají většinou pivní nadšenci. Velkým producentům piva se snaží konkurovat především širokou nabídkou piv a jejich kvalitou. „Vznik minipivovarů je většinou spojen s gastronomií, musí u něho být dobrá restaurace. Kdysi velké pivovary drtily malé, nyní je situace jiná,“ konstatoval Koudelka. Malovýrobci se snaží přilákat hosty na pivní speciály. Zábřežský minipivovar proto na letošní léto připravil čtyři druhy piv. Hlavní letní novinkou je třináctistupňové polotmavé pivo belgického typu „ale“.

Rovněž minipivovar U Koníčka ve Vojkovicích na Frýdecko-Místecku se snaží přilákat hosty na speciály. „Samozřejmě chceme předčit velké pivovary kvalitou, naše pivo je nefiltrované a nepasterizované. Vaříme speciály, jako jsou šestnáctistupňové pivo Sv. Václav nebo Sametovou sedmnáctku na 17. listopadu,“ uvedl spolumajitel a sládek minipivovaru Mojmír Velký.

Velkým pivovarům už mohou minipivovary konkurovat i cenou. „Samozřejmě naše piva jsou dražší, protože většina procesů se dělá ručně. Ale cenový rozdíl již není tak dramatický,“ konstatoval. Například na ostravském Zámku Zábřeh vyjde půllitr speciálu na 35 korun, třetinka na 25 korun.

Českomoravský svaz minipivovarů založilo v dubnu 32 malých výrobců zlatavého moku. Další zhruba dvě desítky malých restauračních pivovarů do něho mají zájem vstoupit. Chtějí tak společně konkurovat velkým producentům piva. S dodavateli surovin chce svaz například jednat o slevách pro své členy. Z pohledu na celý pivní trh je jejich celkový výstav piva stále zanedbatelný. Podle prezidenta svazu Jana Šuráně představuje pouze půl procenta celkové domácí výroby piva. Některé průmyslové pivovary přesto prý v malovýrobcích vidí konkurenci.