Obchodní akademie v Hradci se bouří proti svému řediteli

Hradec Králové - Více než milion školáků dostalo dnes vysvědčení a začíná jim dvouměsíční volno. Ne všude ovšem panovala sváteční nálada. V Obchodní akademii a Jazykové škole v Hradci Králové bylo spíše velké napětí. Část pedagogů a studentů se tam bouří proti praktikám ředitele Jaroslava Bajera. Na zřizovateli školy budou požadovat personální změny.

Takový závěr školního roku Obchodní akademie nepamatuje. Po rozdání vysvědčení se nespokojení studenti a učitelé sešli, aby se poradili, jak dál. Chování ředitele Bajera někteří z nich označují za psychický teror. „Dává důtky za vyjádření vlastního názoru,“ řekla Lenka Filipiová, učitelka z Obchodní akademie a Jazykové školy. Nespokojené jsou podle všeho dvě třetiny učitelského sboru.

Jaroslav Bajer, ředitel Obchodní akademie a Jazykové školy:

„Pokud učitelé neplní své povinnosti a ředitel chce, aby si je plnili, tak chápu, že mohou v rámci mé důslednosti prožívat pomyslný teror.“

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Studenti mluví o tom, že se zhoršuje kvalita výuky. Ředitel se podle nich zbavuje nejlepších a nejoblíbenějších učitelů. Jaroslav Bajer oponuje, že propouští kvůli úbytku dětí ve třídách. „Za bývalého ředitele byla atmosféra úplně jiná, teď je tu chaos,“ konstatovala jedna ze studentek.

Nespokojení studenti podepsali petici, která požaduje zkvalitnění výuky. Ředitel Bajer nastoupil loni v prosinci na základě výběrového řízení. „Do konkurzu se přihlásilo pět uchazečů, pana Bajera vybrala komise na základě jeho odborných předpokladů,“ podotkl Jiří Hošna, mluvčí Královéhradeckého kraje. Zástupci kraje slíbili, že se v příštích dnech s nespokojenými učiteli a žáky sejdou, aby je vyslechli.

Rušno je i v základní škole v Sušicích

Nejistota panuje i na jedné ze sušických základních škol. Radnice ji chce v rámci optimalizace zrušit nebo částečně sloučit s jinou školou. Rodiče se ale vzbouřili. Petici za záchranu školy doteď podepsalo tři a půl tisíce lidí. Argumenty rodičů, že právě jejich malá škola je ta nejlepší, radnice odmítá.

Sušice má základní školy tři. Celkový počet žáků za posledních osm let klesl o 354. Situace je podle starosty neudržitelná.