Dobrovolní hasiči nemají na novou techniku

Karlovy Vary – Úsporná opatření tvrdě dopadla i na sbory dobrovolných hasičů v Karlovarském kraji. Peníze jim tak chybějí nejen na nákup nové a moderní techniky, především aut, ale i na ochranné oblečení, boty a mnoho jiného. Zvyšuje se tak riziko zranění, které při zásazích často hrozí. Lepší by to snad mohlo být až v příštím roce.

Dobrovolní hasiči v Lokti vyjíždějí k požárům ve třicet let starém zásahovém vozidle. Má nespolehlivé brzdy, místo pouze pro tři hasiče. „Naše technika je na hraně životnosti. Je jenom otázkou času, kdy neprojde emisní a technickou kontrolou. Ty jsou totiž stále přísnější,“ říká zástupce velitele sboru dobrovolných hasičů v Lokti David Vorlíček. 

Hasiči si kromě nového auta chtěli koupit i bezpečnější kabáty a nové boty. Přislíbenou měli dvoumilionovou dotaci od státu. Peníze ale nedostanou. Se zastaralou technikou musejí pracovat desítky sborů v kraji. Výjimkou není ani to, když k zásahu dobrovolní hasiči kvůli technické závadě auta ani nepřijedou. „V našem kraji byl snížen objem finančních prostředků pro dotaci dobrovolným hasičům celkem o dvacet šest procent,“ vypočítává náměstek ředitele Hasičů Karlovarského kraje Oldřich Volf. „Je například pozastavený program obnovy požární techniky pro dobrovolné hasiče. To znamená, že v letošním roce z Karlovarského kraje žádná jednotka nedostane státní příspěvek na pořízení nového zásahového automobilu,“ dodává mluvčí Hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal. 

Kraj stejně jako loni přispěl dobrovolným hasičům milionem korun. Razantně ovšem škrtal stát. „Vzhledem k úsporným opatřením, která se promítla do státního rozpočtu na rok 2011, jsme poskytli dotace obcím v celkové výši deseti milionů korun místo původně plánovaných padesáti až sta milionů korun,“ uvádí mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková.  

Zástupci generálního ředitelství doufají, že lepší situace bude příští rok. Konkrétní podobu rozpočtu budou znát už na podzim.