Stříbrné jezero v Opavě se dočká revitalizace

Opava – Městu Opava se po šesti letech podařilo vykoupit všechny pozemky, které byly potřebné pro dokončení projektové dokumentace k revitalizaci Stříbrného jezera. Peníze na obnovu okolí bývalého sádrovcového lomu poskytne ministerstvo financí z fondu na likvidaci důlních škod. Půjde o 60 milionů korun.

Stříbrné jezero, mezi místními známé taky jako Sádrák, se dočká zvelebení. Plánovaný projekt počítá s vybudováním pláží, brouzdalištěm pro děti, s pontony pro plavce, cyklostezkou a také s propojením s městskými sady. Ministerstvo průmyslu a obchodu přislíbilo městu částku zhruba ve výši 60 milionů korun.

„Naší snahou je dokončit stavební povolení do konce tohoto roku. K tomu jsme potřebovali dokončit projekt, který byl podmíněn výkupy pozemků,“ uvedla první náměstkyně primátora Opavy Pavla Brady (SOS). Náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS) dodal, že v posledních šesti letech, kdy se provádí výkupy pozemků, bylo takto utraceno více než 35 milionů korun.

Video Reportáž Veroniky Glötzerové
video

Reportáž Veroniky Glötzerové

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva průmyslu Jiří Sochor informoval, že až Opava projekt předloží, ministerstvo průmyslu ho posoudí a předá ministerstvu financí, které peníze vyplatí. „Rozpočet tzv. privatizačního fondu ještě stanoven není, ale každoročně se počítá s částkou na revitalizaci po těžbě,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva financí Jakub Hass.

Stříbrné jezero patří k oblíbeným rekreačním lokalitám Opavanů. Až do 60. let minulého století se tady těžil sádrovec, potom byl důl zatopen vodou. Jakmile město získá peníze z dotace, plánuje ihned začít s úpravami kolem jezera, které budou trvat zhruba šest až osm měsíců.