Nájemníci v Jihlavě bojují za plastová okna

Jihlava – Majitelé bytů v domě v jihlavské ulici Jana Masaryka bojují s památkáři. Ti po nich chtějí, aby při výměně oken použili dražší dřevěná. Jenže lidi si je platí sami a prosazují naopak levnější plastová. Argumentují tím, že jejich dům není památkově chráněný, jen leží na okraji městské památkové rezervace. Celý spor vyhrocuje fakt, že okna v domě jsou v havarijním stavu a majitelé bytů už několik let volají po jejich výměně.

Na dřevěná okna, která požadují památkáři, nemáme peníze, tvrdí obyvatelé bytů. „Plastová nám vycházela tak do 50 tisíc a ta dřevěná jsou pro nás nedostupná, protože se pohybují přes 100 tisíc korun,“ argumentuje majitel jednoho z bytů František Štohanzl. Na základě posudku Národního památkového ústavu v Telči však magistrát nepovolil ani jediné plastové okno.

Na kompromis památkáři nehodlají přistoupit ani přesto, že dům stojí na samém okraji městské památkové rezervace a v sousedství mají domy s mnohem větší historickou hodnotou okna plastová. „Výrobci nám přitom říkali, že se udělá takový design, který je jako dřevěný, barva bude zachovaná, členění, kování a všechno bude tak, jako mají dřevěná okna,“ stěžuje si majitelka bytu Marcela Komrsová.

Majitelé jednotlivých bytů se nyní rozhodli odvolat ke krajskému úřadu a stížnost píšou i na centrálu Národního památkového ústavu a na ministerstvo kultury. Zlobí se i proto, že na několika domech v historickém centru plastová okna jsou a paradoxně je mají ve své kanceláři i samotní památkáři. Budova jihlavské radnice je totiž z části plastovými okny vybavena. Město se brání, že okna povolil ještě okresní úřad začátkem 90. let.

Lidé jsou kvůli přísnému postoji radnice rozzuření a považují trvání na dřevěných oknech za šikanu. Někteří úředníci mimo kameru připouštějí, že se dá v blízké době čekat průlomové rozhodnutí. Doba podle nich nazrála tak, že by bylo možné plasty podobné dřevu výjimečně povolovat.