Zatopená Moráň se připomíná

Příbramsko – Osada Moráň, původně malá obec v Povltaví, zmizela v padesátých letech ze světa i z mapy. Tehdy ji zatopila vznikající Slapská přehrada. Vrátit zpět do povědomí lidí ji chce nová kniha Vojtěcha Pavelčíka. Poutavá obrazová publikace nabízí dobové fotografie, mapy i plánky původních domů. Moráň se rozkládala převážně na levém břehu Vltavy, její centrum se nacházelo pod vrchem Slavínem. Celou obec tvořil malý počet chalup a chatek postavených zde na konci 30. let 20. století. Hladina Vltavy se nad údolím s osadou Moráň definitivně zavřela v roce 1954.

Ačkoliv ji tvořilo jen asi 14 domů, za první republiky byla oblíbeným turistickým letoviskem a také plaveckou osadou. Od Moráně totiž řeka nabírala na dravosti, bylo to proto poslední možné zastavení vltavských plavců před obávanými Svatojánskými proudy. „Z těch chalup, které se tady nacházely, paradoxně byly tři hospody. Je to procentuálně poměrně velký poměr, což ale přímo souvisí právě s tím, že se tu zastavovali všichni ti plavci,“ uvedl autor knihy Vojtěch Pavelčík. Vystěhovávání obyvatel Moráně začalo už během II. světové války, kdy si tu nacisté zřídili výcvikový prostor SS. Následně oblast postihly dvě velké povodně spojené s ničivou ledovou dřenicí. Definitivně Moráň zmizela z mapy v roce 1954, kdy ji kompletně zatopila hladina slapské přehrady.

Vojtěch Pavelčík sbíral dobové fotografie 11 let a promluvil s desítkou pamětníků. Díky tomu si teď lidé mohou zaniklou osadu připomenout alespoň v knize. „Přímo tady v údolí se nacházel velký hostinec a před zatopením osady tam probíhala rozlučková tancovačka. Na to i ty děti dodnes vzpomínají, že to bylo velkolepé, že lidi seděli i před hostincem, a dokonce tu prý byl i ohňostroj,“ dodal Vojtěch Pavelčík.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Jedna záhada přesto zůstává – nikdo dosud nezjistil, kam se poděla barokní socha svatého Jana Nepomuckého, která stávala na Moráni před hostincem a mlýnem. Podle některých zpráv byla zničena, jiná svědectví tvrdí, že sochu zachránili chataři.

/*json*/{"map":{"lat":49.68978,"lng":14.010103,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.68978,"lng":14.010103,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Osada Moráň, původně malá obec v Povltaví, zmizela v padesátých letech ze světa i z mapy.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24