Nové obchodní centrum má snížit nezaměstnanost na Novojičínsku

Hladké Životice - Připravovaná stavba obřího outletového centra poblíž Hladkých Životic na Novojičínsku budí obavy ekologů a tamní radnice. U křižovatky dálnice D1 a silnice z Opavy do Nového Jičína má do tří let vyrůst komplex se 130 obchody. Ekologové poukazují na zábor zemědělské půdy a obec má obavy z nárůstu dopravy, to ale developeři vyvracejí. Stavba první části centra začne za dva roky, dokončení je v plánu v roce 2014. Developerská firma má už teď smlouvy na obsazení asi čtvrtiny obchodů.

Levné značkové zboží, parkoviště pro tisícovku automobilů a zastavěná plocha zhruba 10 hektarů. Developerská firma slibuje, že velký obchodní komplex u Hladkých Životic nejen zlepší nabídku zboží, ale také nabídne práci lidem z okolí. „Na jednu směnu můžeme očekávat zhruba 300 až 400 pracovních míst. Plus k tomu budou ještě další návazná pracovní místa,“ slibuje zástupce generálního ředitele TK Development Rostislav Novák. „Pozitivní je, že by to do obecní pokladny mělo přinést nějaké peníze z daně z nemovitostí. Mělo by to taky zlepšit místní nezaměstnanost,“ říká starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková.

Centrum s téměř 130 obchody vznikne na volné ploše orné půdy. Právě to se nelíbí ekologům. „Denně nám mizí až 16 hektarů kvalitní půdy a v případě, že se zvětšují urbanizované plochy, může to mít negativní dopad na krajinu, nejen na zemědělský půdní fond, ale například také na průběh povodní,“ varuje vedoucí pobočky sdružení Arnika Vendula Krčmářová. A výhrady zaznívají i z obce. Ta se obává i zvýšení kriminality a hlavně vysoké dopravní zátěže. „Dívali jsme se, kolik tam má být parkovacích míst a jaká má být o víkendech návštěvnost, a klid, který máme teď, tu určitě nebude,“ řekla starostka Irena Ravčuková. „Pokud tam ta doprava bude nějak zvýšená, tak to souvisí pouze a jenom s provozem té dálnice,“ myslí si ale zástupce generálního ředitele TK Development Rostislav Novák.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Projekt obchodního centra
Projekt obchodního centra