Pardubický hejtman i primátorka dostali dopis s mrtvými rybami

Pardubice - Anonymní skupina rozeslala hejtmanovi Pardubického kraje, primátorce Pardubic a pardubickým médiím otevřený dopis s přiloženými mrtvými rybami, v němž upozorňuje na riziko starých ekologických zátěží v areálu pardubické chemičky Synthesia. Zásilka byla označena nápisem Pozor jed! Neformální skupina, která se podepsala jako „obyvatelé Pardubic“, chce tímto způsobem dosáhnout dlouho odkládané sanace areálu.

„Máme reálnou obavu, že dříve než k odstranění nebezpečných látek dojde k ekologické katastrofě obřích rozměrů. A tomu nechceme přihlížet. Žijeme v Pardubicích, vychováváme tady své děti a takové riziko považujeme za absolutně nepřípustné,“ stojí v dopise.   

Skupina uvádí, že ji tvoří přátelé různých profesí, z nichž někteří se zajímají o ekologii. Tvrdí, že nikdo z členů nechce být medializován a že cílem není vlastní zviditelnění, ale problém ekologických zátěží v Synthesii. „Chceme, aby se řešila podstata, kterou je velké potenciální nebezpečí, a ne pouze tahanice kolem zakázky,“ uvádí otevřený dopis.   

V areálu chemičky se nachází zhruba milion tun odpadů z chemické výroby. Malá část byla již zlikvidována, ostatní měly původně zmizet do konce roku 2010 s tím, že kontaminované podzemní vody a půda se budou sanovat do roku 2012. Celková sanace je součástí takzvaného ekotendru, což vyčištění areálu zdrželo. Odstranění odpadů bude stát několik miliard korun.

"Neřešené ekologické zátěže vzal na sebe stát při privatizaci podniků a o
jejich sanaci se má rozhodnout v takzvané superzakázce. My jsme už v
minulých letech na vládu v této věci několikrát apelovali," komentoval
otevřený dopis náměstek hejtmana Roman Línek. Pardubický kraj s pomocí
státních dotací nechal odstranit na svém území několik starých nebezpečných skládek, k nimž se nikdo nehlásil: v Boru u Skutče, u Hodonína a u Lukavice na Chrudimsku. Společně s Chrudimí také připravuje sanaci areálu bývalé Transporty.