V Ostravě startuje projekt superpočítače za dvě miliardy

Ostrava - Z Vysoké školy báňské se do čtyř let má stát nejvýkonnější superpočítačové centrum ve střední Evropě. IT středisko IT4Innovations za dvě miliardy, které se v Ostravě začne budovat už tento měsíc, otevře nové možnosti hlavně inovacím v moderních technologiích. Ostravský počítač bude patřit mezi stovku nejvýkonnějších strojů na světě a bude schopen provést 855 bilionů operací za vteřinu. Ministerstvo školství již potvrdilo dotaci 1,8 miliardy korun na celý projekt.

„V roce 2014 bude superpočítač patřit mezi TOP 50 až 100 největších na světě,“ uvedl autor projektu a rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Centrum počítačové excelence vznikne ve dvou etapách. „První část, které odborníci říkají malý cluster, bude k dispozici do konce roku 2012. Půjde o supervýkonný počítač se schopnostmi, jaké má jen 139 strojů na světě,“ uvedl Vondrák.

O dva roky později dokončí druhou fázi projektu. „Vznikne takzvaný velký cluster, tedy superpočítač, který se, měřeno současnou výkonností superpočítačů, posune do první patnáctky. I po dobudování všech obdobných projektů zůstane v roce 2015, kdy bude hotovo celé centrum IT4Innovations, Ostrava na špici superpočítání,“ konstatoval rektor. „Třicet procent práce procesoru navíc bude určeno pro projekty celostátního významu,“ doplnil Vondrák.

Ivo Vondrák: „Co nejdříve vypíšeme výběrová řízení na klíčové části centra IT4Innovations. Stavět bychom chtěli začít příští rok na jaře. První superpočítačové technologie chceme pořídit ve druhé polovině roku 2012.“


Superpočítač také umožní například modelování povodňových situací, které by mohly snížit dopady bleskových povodní, znečištění ovzduší nebo ekologických havárií. Informace budou dostávat záchranné složky. Speciální zařízení bude také využívat průmysl, například při hledání nejvhodnějších aerodynamických tvarů pro auta, ve farmacii při hledání nových léků, v lékařství při zkoumání nových léčebných metod, v dopravě při modelování dopravních situací a předcházení dopravním zácpám.

Zařízení má obsahovat 30 000 výpočetních jader, čímž dvacetkrát převýší kapacitu nejvýkonnějších počítačů používaných nyní v Česku. Bude umožňovat výpočty, které by klasickým počítačům trvaly měsíce. Projektu se účastní čtyři vysoké školy - VŠB, Ostravská univerzita, Slezská univerzita a Vysoké učení technické v Brně společně s Ústavem geoniky Akademie věd.

Video Vstup Ivany Bartoňové
video

Vstup Ivany Bartoňové

Vstup Ivany Bartoňové

Rozhovor s Ivo Vondrákem

Pro Moravskoslezský kraj jde o velmi významnou investici. „Přináší to změnu průmyslu a struktury hospodářství celého kraje. Je to nový průmysl, který neznečišťuje životní prostředí. Od starého proto můžeme pomalu upouštět,“ uvedl ostravský primátor Petr Kajnar. V počítačovém centru bude pracovat 200 vědců. Čtvrtinu by měli tvořit zahraniční výzkumníci. Na jejich posílení vysoká škola získala 100 milionů korun.