Sdružení se neshodlo s ŘSD, uzavření obchvatu stále hrozí

Třemošná - Spory kolem nově otevřeného silniční obchvatu Třemošné u Plzně nekončí. Občanské sdružení Orlík, které požaduje vybudování protihlukových bariér, se nedohodlo s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), Plzeňským krajem a městem Třemošná. Uzavření dva týdny staré silnice první třídy na Most za miliardu korun tak stále hrozí.

Sdružení občanů lokality Orlík požadovalo protihlukové stěny od samého počátku, ŘSD je ale odmítlo postavit. Obě strany mají rozdílné hlukové studie. „Nechali jsme si udělat několik hlukových studií a všechny říkají, že protihluková opatření není třeba budovat,“ řekl Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňského ŘSD. Minulý týden ve věci rozhodoval soud, který dal za pravdu sdružení Orlík. Výsledkem je předběžné opatření. V případě, že ho sdružení využije, uzavře se obchvat do doby, než se věc vyřeší. To by znamenalo kolaps dopravy na celém severu Plzeňska. Podle Kuťáka ŘSD jako investor a správce komunikace, která funguje zatím v režimu předčasného užívání, nemůže stavět protihlukovou stěnu, když povolený hluk není překročen. Pokud se v září, kdy chce hejtmanství nechat změřit hluk v místě národní referenční laboratoří, potvrdí hodnoty naměřené sdružením, vybuduje ŘSD celou protihlukovou stěnu ze svých rezerv. Jinak by ani stavba nemohla být zkolaudována, jak dodal.

Nově otevřená silnice u Třemošné
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Občanské sdružení se nadále dožaduje vybudování protihlukových bariér a také odstranění nedostatků na dosud nezkoulaudované silnici. Na oplátku slíbilo nepoužít předběžné opatření. Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec sdružení navrhl, že poskytne městu 70 procent nákladů na stavbu protihlukové stěny za zhruba tři miliony korun. Investorem stěny by tak byla Třemošná, která by dodala zbytek. Podle Chovance by i s 30 procenty zbylých nákladů mohl zatím městu vypomoci kraj bezúročnou půjčkou například na dva roky. Zástupci Orlíku dnes uvedli, že jim garance kraje stačí, ale nedostali záruky od města, že by skutečně obchvat vybudovalo.

Sdružení se má nyní do středy rozhodnout, zda návrh na předběžné opatření stáhne. Ve čtvrtek by pak zasedala rada kraje, která by dotaci městu schválila. Starosta Třemošné Jaroslav Zeithaml uvedl, že do středy není schopen získat souhlas zastupitelů ke stavbě stěny. „Nebráníme se dalším jednáním s ŘSD, krajem, ale i s městem, které nám zatím nedalo žádnou záruku a protihluková opatření nejsou zatím se zastupiteli ani předjednána,“ řekl právní zástupce sdružení Stanislav Němec. Starosta Zeithaml dodal, že se bude snažit přesvědčit zastupitele co nejdříve a získat od nich jejich stanovisko. Kraj uvedl, že pokud by se silnice skutečně uzavřela, nabídka na úhradu stěny by definitivně padla. Hejtman dnes znovu všem stranám zopakoval, že třetí nezávislé měření hluku provede kraj na své náklady, ale až v září proto, že v letních měsících by kvůli snížené intenzitě dopravy nebylo relevantní.

Pokud ŘSD skutečně obdrží usnesení soudu uzavřít celou stavbu včetně přípojných komunikací, udělá to zhruba do dvou dnů. Pokud by to neudělalo, vystavovalo by se  nebezpečí stíhání pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Bezpečné a únosné objízdné trasy pro všech 10 000 vozů denně ale zatím nikdo nenašel.