Kvůli sporům EU s Krajskou zdravotní mohou kraje přijít o dotace

Ústecko/Karlovarsko - Desítky již rozběhnutých projektů, které počítají s evropskými penězi, jsou v ohrožení. Pokud se nevyřeší spor mezi Evropskou komisí a ústeckou společností Krajská zdravotní, pozastaví unie vyplácení dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. Z něj čerpá jak Ústecký, tak Karlovarský kraj.

Zmíněná společnost, která sdružuje pět největších nemocnic v kraji, pochybila podle nezávislých kontrolorů už v roce 2008. Čtyři sta dvacet milionů korun z evropských fondů utratila nehospodárně, když za rentgenologické přístroje dala o 31 milionů víc, než musela. Společnost chybu odmítá. „Nepřipouštíme, že by zde došlo k pochybení,“ prohlásil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Podle mluvčí Regionální rady soudržnosti regionu Severozápad Marcely Klíchové je ve hře i varianta, že bude Evropská unie požadovat celou dotaci na předraženou zakázku zpět. Není ale jasné, kdo by měl peníze vrátit, zda některé z ministerstev, Ústecký kraj, nebo Krajská zdravotní. Ta tolik peněz ani nemá, podle Vondry byl její loňský zisk 64 milionů korun.  

Kvůli pochybení Krajské zdravotní Brusel také chce, aby bylo do dvou měsíců přezkoumáno všech sto sedmdesát realizovaných projektů. Požadavek Evropské komise je podle představitelů regionální rady nesplnitelný. Navrhují kompromisní řešení - namátkové audity u každého projektu, na který evropští úředníci ukážou prstem.