Liberecký kraj znovu oprášil rychlejší železnici na Prahu

Liberec – Ze všech krajských měst má nejhorší železniční spojení s Prahou Liberec: Zatímco řidiči ujedou vzdálenost mezi oběma městy zhruba za hodinu, vlakem to trvá přes 2,5 hodiny. Liberecký kraj to chce změnit a prosadit rychlejší železniční spojení s metropolí, na svou stranu už získal i sousední Středočeský kraj. Podle správců železničního koridoru by ovšem zrychlení vlaků stálo desítky miliard korun, které stát nemá.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Kvůli nedostatečnému železničnímu spojení Liberecka s Prahou míří většina lidí i zboží do metropole po silnici, R10 už je ovšem podle dopravních expertů přetížená, denně po ni projede až 55 tisíc aut. Navíc přestávají stačit i pravidelné autobusové linky, cestující tak důvěrně znají situaci, kdy se v pátek odpoledne do Liberce nedostanou, protože jsou všechna místa vyprodaná, a ta samá situace se pak opakuje po víkendu v opačném směru. Autobusy přitom ve špičce jezdí i po půl hodině a navíc se přidávají taky posilové spoje. 

Změny ovšem v řádu let zřejmě nenastanou, jak totiž upozorňuje mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla, tak by změny v koridoru vyšly řádově na desítky miliard, na což teď stát nemá peníze. A podle Českých drah nepomohou ani modernější a rychlejší vlaky, doba jízdy je totiž limitována hlavně traťovou rychlostí a průměrná rychlost se na našich železnicích pohybuje kolem 80 km/hod.