V Přibyslavi začaly opravy místní šikmé věže

Přibyslav – Kostelní věž v Přibyslavi, jež patří k tradičním dominantám města, je viditelná ze širokého okolí. Problémem je však její vnitřní stav. Ukrývá totiž četné ztrouchnivělé trámy a navíc se čím dál více naklání směrem k náměstí. Dnes proto začala rozsáhlá rekonstrukce věže, pro jejíž zpevnění bude sloužit i speciální venkovní výtah. Stavební firma má termín dokončení do konce září. Záměrem města ale je otevřít věž už 10. září během tradičních mlékárenských dnů.

Přibyslavská gotická věž pochází z roku 1497 a je nejstarší dochovanou památkou ve městě. Radnice spolu se stavební firmou nyní usilovně pracují na tom, aby se v tomto ohledu nic nezměnilo. Věž totiž vyžaduje nutně opravu kvůli nestabilním dřevěným podpěrám. Špička se stále víc naklání směrem k náměstí a podle přesného elektronického zaměření se každoročně průměrně nakloní o 2 centimetry. „Naše firma bude dělat na tom, abychom tu věž zpátky dorovnali – na to jsou nachystané asi stotunové hevery, kterými to budeme postupně zvedat,“ popsal zástupce firmy Lubomír Mach.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Dnešní stavební práce začaly budováním venkovního výtahu. Důvodem nezvyklé pomůcky je nemožnost vybudovat lešení kolem celé věže. Všechny potřebné opravy by vyšly na 18 milionů korun, z toho 3 miliony jen stavba lešení. Za tuto částku přitom zvládnou opravit báň a dřevo v havarijním stavu. Ministerstvo kultury přispělo na opravu více než půl milionem korun, o zbytek se podělily církev a město.

/*json*/{"map":{"lat":49.57732869996,"lng":15.739717483521,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.576786066187,"lng":15.737936496735,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/