Polák Czendlik pomáhá české církvi již 18 let

Lanškroun – Charismatický kněz Zbigniew Czendlik se díky svému osobitému přístupu k víře a pomoci druhým vymyká běžným představám o faráři. Osmnáct let působí ve východočeském Lanškrouně. Má polské kořeny a do Česka přišel, aby pomáhal římskokatolické církvi. Nejprve působil v Náchodě, později se na přání církve usadil v Lanškrouně. Svými benefičními akcemi pomáhá postiženým dětem i seniorům.

Farář Zbigniew Czendlik je pokaždé plný elánu a pozitivních myšlenek. Shání peníze na opravy kostelů, v Žichlínku se zasloužil o dům pro pěstounské rodiny. Zbigniew Czendlik přezdívaný Zibi spojil síly s Českým červeným křížem. V Lanškrouně zavedli dopravu pro seniory.

Zbigniew Czendlik má podle svých slov takový malý dar – úspěšné shánění finančních prostředků. Svým přátelstvím se známými osobnostmi ze světa showbyznysu se pro některé věřící jako kněz pohybuje na hraně. V poslední době lituje, že nemůže vyhovět lidem, kteří se zadlužili a čím dál častěji hledají pomoc právě na faře.

„Přál bych si, aby lidé byli šťastní. Lidé velmi často chtějí změnit celý svět. Já jim říkám, ať nemění to, co měnit nelze. Musím se změnit především já jako jedinec a ten svět se pak změní také,“ říká Zbigniew Czendlik.