Policie dopadla zloděje starožitností z Prostějovska

Prostějovsko - Trojici mužů, která se na přelomu května a června vloupala do jednoho z rodinných domů na Prostějovsku, zadržela policie. Muži ve věku 39, 33 a 21 let odcizili ze soukromé sbírky starožitnosti za téměř 300 tisíc korun. Zloději byli obviněni z krádeže a porušování domovní svobody. Teď jim hrozí až pětileté vězení.

Celkem osmnáct obrazů, starožitné hodiny, kalichy, svícny a medaile - to všechno si zloději z domu odnesli. „Jsou to díla od předních akademických malířů. Nejcennější, aspoň podle znaleckého zkoumání, je obraz v hodnotě asi čtyřicet tisíc. Je tam i obraz od Maxe Švabinského,“ vyjmenoval Pavel Novák, vedoucí územního odboru prostějovské policie. Policie vyčíslila celkovou škodu na 271 tisíc korun.

Trojice mužů z Olomoucka chtěla údajně prodejem starožitností řešit svou sociální situaci. Ani jeden z nich totiž v současné době nepracuje. „Dva z mužů už byli v minulosti soudně trestáni za majetkovou trestnou činnost. Momentálně jsou vyšetřováni na svobodě,“ informoval jeden z kriminalistů Tomáš Vítek. Podle jeho názoru nešlo zlodějům o obrazy, ale spíše o něco jiného. „Nesetkáváme se s tím příliš často, protože krádež starožitností s sebou přináší riziko, že pachatel bude odhalen při následném prodeji,“ dodal Miroslav Spurný z prostějovské policie.

Ukradené medaile
Ukradené medaile
Více fotek
  • Ukradené medaile autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2719/271876.jpg
  • Ukradené starožitnosti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2719/271873.jpg
  • Ukradené obrazy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2719/271875.jpg

Sedmnáct obrazů se policistům podařilo zajistit v den, kdy zadrželi zloděje. Poslední obraz našli později už na pultu zastavárny v Olomouci. Všichni muži po zatčení s policisty spolupracovali, věci vydali a snažili se dohledat i ty, které už neměli u sebe. Policisté pátrají ještě po goblénu, dvou špercích ze žlutého kovu a dvou soškách. Ke krádeži těchto předmětů se pachatelé nepřiznali.