V Ostravě začala přísně tajná výstava

Ostrava - S různými vědními obory se mohou zábavnou formou seznámit návštěvníci výstavy Top Secret – tedy Přísně tajné, která začala v ostravském Avion shopping parku. Jak už její název napovídá, zaměřuje se na špionáž a kriminalistiku. Reálné exponáty jako šifrovací stroje a skryté kamery budou moci návštěvníci obdivovat půl roku.

Věda a technika mohou být zdrojem dobré zábavy. O tom se návštěvníky pokouší přesvědčit výstava, kde si mohou například na chvíli zahrát na Jamese Bonda a s pomocí desítek exponátů hledat skryté kamery, odposlouchávat tajné konverzace, přelstít senzory, vstoupit do vysoce zabezpečené oblasti nebo zakódovat různé dokumenty. „Mně osobně nejvíce fascinují šifrovací techniky, které, i když jsou primitivní a používají se už dlouho, člověk k jejich rozluštění potřebuje hodně dlouhou dobu. Tady můžete vidět šifrovací stroj Enigma, který byl používán za druhé světové války,“ láká na expozici provozní manažer Techmania Science Center Libor Hájek.

Šifrovací stroj Enigma
Šifrovací stroj Enigma
Více fotek
  • Šifrovací stroj Enigma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2720/271947.jpg
  • Výstava Top Secret autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2720/271949.jpg
  • Výstava Top Secret autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2720/271950.jpg

Právě plzeňská společnost Techmania Science Center výstavu Top Secret do Ostravy přivezla. Partnerem je sdružení Dolní oblast Vítkovic, které připravuje obdobný projekt pod názvem Svět techniky v Ostravě. „Budou tam podobné exponáty, děti se tam budou hravou formou vlastně učit,“ říká ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovic Petr Koudela. V Plzni byla výstava Top Secret téměř dva roky a vidělo ji přes sto tisíc lidí. V Ostravě bude k vidění pouze půl roku.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové