Provizorní most v Chrastavě se musí celý vyměnit

Chrastava – Po podrobné prohlídce vyšlo najevo, že se bude muset provizorní most v Chrastavě kompletně vyměnit. Most postavila armáda krátce po loňských ničivých povodních, jeho stav je ale mnohem horší, než se předpokládalo. Po celé délce je kvůli dlouhodobému zatížení popraskán a konstrukční prvky naspodu mostu jsou shnilé. Most už je od pátku uzavřen pro automobily i pro pěší a doprava je vedena po objízdných trasách.

Pro město je uzavření mostu obrovským problémem, protože je hlavní dopravní tepnou, kterou využívají i kamiony z tamní průmyslové zóny. Veškerá doprava je vedena po objízdné trase přes Václavice a Bílý Kostel. Mezi Václavicemi a Bílým Kostelem je doprava kyvadlově řízena semafory. „Stavební firma Syner dělá všechno, aby provizorně dokončila rekonstrukci Pobřežní ulice, dopravu bychom tudy měli pustit snad už v pondělí,“ dodal starosta. Podle ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje Jana Berglera by měl být most opraven do příští neděle.   

Provizorní most vybudovala loni armáda v blízkosti někdejšího železného secesního mostu, který na počátku srpna voda vzala. Provizorní most ze tří mostních polí je dlouhý přes 40 metrů a má nosnost 50 tun. Původní secesní most byl chráněnou památkou, velká voda ho ale vzala a zbyl z něj na břehu jen jediný sloup veřejného osvětlení a pár dílů kovaného zábradlí. Město pozůstatky mostu i navazující silnice převzalo nedávno od kraje, který na obnovu nemá peníze. Výstavbu nového mostu chce za přispění ministerstva pro místní rozvoj zajistit Chrastava vlastními silami. 

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Po loňských srpnových povodních zůstaly v Libereckém kraji škody za více než osm miliard korun. Jen na krajských silnicích a mostech přesáhly dvě miliardy. Velkou vodou bylo zasaženo 198 mostů, na 60 procentech z nich musela být kvůli poškození snížena únosnost. Kompletní rekonstrukci potřebuje 22 mostů, dalších devět voda zcela zničila a vojáci je museli nahradit mostními provizorii. Velká voda si v kraji vyžádala pět lidských životů a na 2 000 lidí vyhnala z domovů. Chrastava patřila k nejpostiženějším městům. Jen na obecním majetku záplavy způsobily škody za více než 180 milionů korun.