V českobudějovické Stromovce padají větve, radnice je klidná

České Budějovice – Lidé, kteří chodí do parku Stromovka v Českých Budějovicích, se bojí o svoji bezpečnost. Nedělní silný vítr tam napáchal velké množství škod a všude je spousta polámaných větví. Město ovšem obyvatele uklidňuje s tím, že stromy jsou pod trvalým dohledem. Rovněž odborníci varují před zbytečnou panikou.

Rozlehlý městský park Stromovka je důkazem toho, jak silný vítr v posledním týdnu foukal na jihu Čech. Polámané větve zde leží téměř všude, na trávě, hřišti, lavičkách, cyklostezce. Právě cyklistům zbytky stromů znepříjemňují život nejvíce. A pád větve zažila i jedna z návštěvnic parku, na kterou ještě před obdobím silných bouřek spadl pětimětrový kus dřeva.

O stromy se českobudějovické radnici stará specializovaná firma. Rozsáhlejší mimořádné kontroly stavu stromů však kvůli větrnému počasí v parku nechystá. Podle náměstka českobudějovického primátora Kamila Calty totiž město nemá na zvláštní péči stromům dostatek financí. 

Dokonce ani experti neočekávají, že by rozmary počasí stromy nějak plošněji poškodily. „Každý strom může spadnout, nelze vyloučit ani technickým zabezpečením, když přijde mimořádná situace,“ prohlásil Petr Kunce z Agentury ochrany přírody a krajiny.

I přes svá uklidnění odborníci občany nabádají ke zvýšené opatrnosti. Jen za včerejší odpoledne totiž museli českobudějovičtí hasiči vyjet hned k pěti spadlým stromům ve městě.

/*json*/{"map":{"lat":48.970808593245,"lng":14.458780288696,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.970555049128,"lng":14.458394050598,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/