V dole Rožná má vzniknout úložiště odpadu i plynový zásobník

Rožná – O lokalitu dosluhujících uranových dolů na Žďársku je velký zájem kvůli budování úložiště radioaktivních odpadů. Přitom se tady ale má také stavět obří zásobník zemního plynu. Místní proti tomu zatím neprotestují, nikdo totiž nevěří, že by tak blízko sebe mohly všechny stavby fungovat. Trvalé úložiště radioaktivního odpadu by mělo být definitivně vybráno do roku 2025, fungovat by mělo začít v roce 2065.

V oblasti žďárských dolů je v poslední době opravdu rušno. Šachtu uranového dolu Rožná od loňska využívají průzkumníci pro zjištění, zda by se zde ve skalním masivu asi kilometr pod zemí dal ukládat zemní plyn. A vše zatím nasvědčuje tomu, že to půjde.

Mezitím ale v nedaleké lokalitě Skalka připravuje ČEZ stavbu skladu vyhořelého jaderného paliva. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se zase chystá sousední lokalitu Kraví hora zařadit mezi vhodné pro vybudování trvalého hlubinného úložiště. Takové skloubení technicky náročných a nebezpečných staveb je přitom podle zdejších politiků v podstatě nemyslitelné.

Libor Pokorný, starosta obce Rožná:

"Nedovedu si představit, že by tady v jedné lokalitě byl podzemní zásobník plynu takto masivního rozměru a vedle úložiště radioaktivních odpadů. To už je z hlediska bezpečnosti nesmysl."


Na rozdíl od místních lidí a starostů jsou ale odborníci jiného názoru. SÚRAO už má zpracovanou studii a na začátku září definitivně rozhodne, zda s lokalitou začne počítat. Nejdál ze všech je však ČEZ, který má každým dnem ve Skalce začít stavět. „V současné době je stavba plně povolena a v letošním roce začne stavba první etapy,“ prohlásila mluvčí ČEZu Eva Nováková s tím, že jejich lokalita není totožná s oblastí pro hlubinné úložiště.  

Mapa uranových dolů na Žďársku
Mapa uranových dolů na Žďársku

Jiří Slovák, Správa úložišť radioaktivních odpadů:

"Po technické stránce si dovedu představit, že všechny tři stavby mohou na jednom místě fungovat. Otázka je však jejich akceptovatelnost."


Plyn by se mohl začít v podzemním zásobníku skladovat už zhruba za 8 let. Úřady se ale ke všem stavbám budou ještě vyjadřovat. S průzkumem pro hlubinné úložiště totiž musejí všechny dotčené obce souhlasit. Pro všechny záměry ale platí, že budou tvrdě požadovat patřičné kompenzace. Ty by podle starosty obce Střítež mohly spočívat ve vytvoření pracovních míst či budování nové infrastruktury.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka