Chodovští bojují proti stavbě kanceláří

Chodov - Zeleň, která chrání rodinné domky na pražském Chodovci před hlukem z dálnice, by měla ustoupit stavbě administrativního centra nebo garáží. Starousedlíkům se záměr nelíbí, proti prodeji obecních pozemků developerovi sepsali petici. Radnice Prahy 11 navíc v minulosti odmítla tytéž pozemky prodat místním, kteří o jejich koupi opakovaně usilovali.


Šestipatrová administrativní budova by měla vyrůst u sjezdu na Spořilov, v místě zástavby rodinných domků. „Stavba má být o dvě patra vyšší než nejvyšší budova tady, má tu vzniknout 27 parkovacích míst,“ řekla jedna z místních obyvatelek Dana Soroori. Dodala, že lidé, kteří s dotčeným obecním pozemkem sousedí, se již několikrát marně pokoušeli je od radnice odkoupit. Na jejich žádosti ale radnice nereagovala, později ale radní schválili záměr prodeje přímo developerské společnosti.

Pozemky radnice v minulosti označila za nestavební, protože pod nimi vede řada důležitých inženýrských sítí. Tím odůvodňovala, proč je neprodá soukromým zájemcům z řad starousedlíků.

A z tohoto důvodu také nakonec společnost CLV Development upustila od záměru tady stavět. „Ekonomicky by se nám to nevyplatilo,“ potvrdil zástupce firmy Milan Vondra. Teď se ale objevil nový zájemce, soukromý vlastník přilehlého pozemku, který tu údajně chce vybudovat garáže. Tomu ale místní přiliš nevěří, obávají se spekulace s pozemky.

Starosta Dalibor Mlejnský po schůzce s petičním výborem změnil názor a prohlásil, že proti vůli občanů nic prodávat nebude. Obyvatelé Chodovce požadují záruky, že se dotčenými pozemky zastupitelé budou zabývat a odsouhlasí zachování ochranné zeleně.