Jihlavu za 72 hodin opraví dobrovolníci

Jihlava - Předláždit rozpadající se chodníky, natřít zábradlí nebo uklidit odpadky povalující se v centru města. To jsou některé z cílů, které si vytyčili organizátoři akce 72 hodin pro Jihlavu. O jejich provedení se mají postarat dobrovolníci z řad občanů města.

Projekt, který uspořádalo občanské sdružení Jejda… v rámci Evropského roku dobrovolnictví 2011, vybízí zejména mladé lidi, aby poukázali na to, co je ve městě potřeba opravit, a dává jim možnost, aby se do oprav sami zapojili. Zatím se sbírají návrhy, opravovat se začne koncem září.

Jako první přijdou na řadu veřejné záchodky v lesoparku Heulos. Posprejovanou fasádu je třeba vyčistit a znovu natřít. Dále například předláždit úseky chodníků, na kterých lidé klopýtají, odnosit nepořádek z parkoviště v Bezručově ulici nebo natřít zábradlí u kruhového objezdu na Havlíčkově ulici. Už z prvních dobrovolnických nápadů vyplývá, že bude co dělat.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Občanské sdružení Jejda… jako organizátor akce počítá s několika desítkami převážně mladých dobrovolníků. Inspiraci našlo v zahraničí, kde podobné akce už nějakou dobu fungují. Například v Bratislavě před letošním hokejovým šampionátem vyrazily desítky lidí do ulic, aby město uklidili. „Chtěli jsme v Česku zkusit takový pilotní nultý ročník, zrovna jsme vybrali Jihlavu. Vím, že je dnes těžké mladé lidi pro něco nadchnout, ale pokud to má smysl a dobře jim to vysvětlíte, určitě se zapojí,“ věří hlavní organizátor akce Martin Paclík.

Martin Paclík ze sdružení Jejda…
Martin Paclík ze sdružení Jejda…

Radnice podpoří akci materiálně, štětci, barvami a dalšími pracovními pomůckami. „Na venkově je možná stále běžné, že se lidé sejdou a dobrovolně pro obec něco udělají, ve městech je to ale výjimka. Aktivitu vítáme také proto, že vytváří vztah mezi občany a městem,“ řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Dobrovolníci za práci nedostanou zaplaceno, ale mohou se těšit na volný vstup do nově otevřeného lanového parku v jihlavské zoo. Náměty na opravy v jihlavských ulicích lze psát na e-mail coody@coody.cz nebo telefonovat na číslo 603 183 603.