Vodáci hazardují na rozbouřených jezech

Radošov – Neukázněné vodáky od hazardování na rizikových úsecích řek neodradilo ani varování meteorologů. Desítky z nich dnes při vysoké vodě sjížděli nebezpečný jez v Radošově na Karlovarsku, kde se již dříve několik vodáků utopilo. Jedna skupina přitom dokonce měla v lodi dítě bez vesty. Správci Ohře, která tudy protéká, proto plánují, že jez přestaví. Brání jim v tom ale nedostatek financí.

Poté, co dešťové přívaly zvedly hladinu Ohře, představuje jez v Radošově největší nebezpečí od začátku prázdnin. Podle pamětníků se pod jezem utopilo více než patnáct vodáků, přičemž dalších více než padesát museli vylovit hasiči. A i oni se při záchraně dostávají do problémů.

Vodáky před hazardováním varují kříže, pomníčky i výstražné cedule. Do rozbouřené vody se ale i přesto dnes pustilo několik lidí. Podle vodácké instruktorky Hany Červenkové je takové chování naprosto nezodpovědné, ani fyzická zdatnost totiž hazardérům nepomůže.

Vodohospodáři by rádi radošovský jez přestavěli podobně jako kdysi nebezpečný splav v Karlových Varech, desítky milionů korun na stavební úpravy však nemají. Ty by podle ředitele Povodí Ohře mohli získat nejdříve za dva roky.

Na jez tak alespoň provizorně namontují různá oka a madla, která mohou topícím se vodákům pomoct dostat se z vody. Karlovarští hasiči poté ještě plánují natáhnout před jez bójky na laně. Při nebezpečném stavu vody by se tak mělo fyzicky zabránit vjezdu na jez.

Nebezpečný jez
Nebezpečný jez