V Petrově boudě v Krkonoších hořelo

Špindlerův Mlýn - Památkově chráněná Petrova bouda v Krkonoších dnes hořela. Začínající požár v opuštěné horské chatě jen náhodou objevil majitel, který se tu měl sejít s památkáři a dohodnout s nimi další postup při záchraně zdevastované stavby.

Když majitel oheň objevil, začínal už prohořívat nosnými trámy. Svépomocí se ho uhasit nepodařilo, nakonec museli zasáhnout hasiči.

Dveře a okna horského hotelu nechal vlastník před časem zabednit. I přes toto zajištění opuštěná bouda na odlehlém místě stále láká vandaly, bezdomovce a narkomany. Naposledy sem kvůli nim museli policisté vyjíždět minulý týden.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Bouda nad Špindlerovým Mlýnem je pod památkovou ochranou. Je příkladem jendinečné moderní architektury, historicky cenné je i vnitřní dřevěné vybavení, o které se postarali krkonošští řezbáři. V zakonzervovaném stavu chátrá už několik let. V zimě začali památkáři na majitele tlačit, aby unikátní budovu zachránil. „Na dnešek jsme měli naplánován kontrolní den s dámami z památkové péče z Vrchlabí,“ řekl zástupce majitele Karel Janda.

Vlastník plánuje Petrovku rekonstruovat a znovu otevřít turistům. Během čtrnácti dnů by se mělo začít s vyklízením a následnou opravou střechy.