Autobusy a trolejbusy projedou Plzní rychleji

Plzeň – V Plzni zavádějí nový systém, který má urychlit městskou hromadnou dopravu. Autobusy a trolejbusy budou mít na světelných křižovatkách přednost před osobními auty. Městem tak projedou o několik minut rychleji. Správné načasování zajistí program, který semafory řídí.

„Vozidlo vybavené příslušným systémem vyšle signál směrem ke světelné signalizaci a ta zastaví veškerou ostatní dopravu,“ vysvětluje generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Systém může znamenat pro autobusy až o tři čtvrtě minuty rychlejší průjezd křižovatkou, což na celé lince přinese i několikaminutovou úsporu času. „Právě rychlost veřejné dopravy je jedním z parametrů, který je našimi zákazníky velmi sledován,“ dodává Kraus.

Podobný systém využívají běžně tramvaje, autobusům pomáhá například v Olomouci. Ne všude se ale osvědčil, a třeba Praha od něj na některých místech ustoupila. „Například křižovatka Palmovka v Praze je vybavena zařízením, které umožňuje preferenci. Tramvaje mají absolutní přednost, a automobilová doprava se prakticky zastavila,“ uvádí příklad dopravní konzultant Jan Kašík.

Video Reportáž Antonína Šimůnka
video

Reportáž Antonína Šimůnka

V Plzni zatím systém funguje na patnácti křižovatkách. „Vyhledávají se případné nedostatky a chyby,“ upozornil Jan Grohmann ze Správy veřejného statku města Plzně. Město bude systém na menších křižovatkách testovat několik měsíců, až potom rozhodne, zda ho nasadí i na větších dopravních uzlech.