Šumava: Vyvedení aktivisté se stále vrací

Modrava – Policisté dnes v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy opět vyvedli z pěti míst ekologické aktivisty, kteří se pokoušeli bránit kácení stromů napadených kůrovcem. Sedm z nich se přivázalo řetězy ke čtyřem stromům, policisté je museli odřezat, zjistila ČTK. Jedna žena stále zůstává připásaná ke stromu a někteří aktivisté se podle policie do oblasti stále vracejí. V úterý jich bylo v místě 43, dnes se jejich počet zvýšil o tři desítky. Konflikt s policisty nebyl, aktivisté si ale stěžovali na stupňující se údajnou agresi dřevorubců. Těch je v pěti těžebních lokalitách celkem 70. Těžba na všech místech pokračuje.

„Dnes bylo předvedeno na obvodní oddělení 17 osob. Někteří aktivisté se do místa těžby stále vracejí,“ řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. V oblasti je 45 policistů, stejně jako v úterý, kdy předvedli na obvodní oddělení do Kašperských Hor 20 lidí; další z prostoru pro těžbu vyvedli. Policisté zůstanou podle mluvčí v těžebních lokalitách přibližně do 18:00, stejně jako v pondělí a v úterý. Při opakovaném přestupku hrozí ekologům pokuty ve správním řízení až do výše 5 000 Kč.

Aktivisté hovoří o rostoucí agresivitě dřevorubců. „Asi je proti nám štvou,“ řekl mluvčí blokády Mojmír Vlašín. Aktivisté proti nim údajně nic nemají, jen jim říkají, aby odešli jinam. „Na policii nebylo dosud nic oznámeno,“ řekla policejní mluvčí. Podle zasahujících policistů šlo pouze o slovní útoky. Vlašín ale dodal, že například mávali aktivistům před tělem zapnutými motorovými pilami, jeden dřevař se údajně vrhl na aktivistku obracečem klád. Navíc poražené kmeny prý padají velmi blízko aktivistů i policistů. Považuje za štěstí, že se zatím nikomu nic nestalo. „Většina aktivistů už prostor opustila, všude se těží. Ti, co mají odvahu, se na místa těžby zpět vracejí,“ dodal Vlašín.

Bedřich Moldan: „Je nutné kácet, pokud jde o hospodářské lesy, ty je potřeba před šířením kůrovce chránit, ale to naprosto neplatí v národním parku a zvláště v prvních zónách. Navíc těžba je prováděna neodborně a celkově je kácení v lokalitách jako na Ptačím potoce úplně nevhodné.“


Dřevorubci pracují podle vedení parku v nesmírně obtížných podmínkách. „Šéf informační a strážní služby i náměstek ředitele nabádají denně dřevorubce, aby snášeli vzniklá příkoří. Situace je velmi napjatá. Blokáda trvá už třináctý den a aktivisté jim znemožňují práci. Tím firmy přicházejí o peníze. Budou blokádisty o ušlý zisk žalovat,“ řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Podle něj je absurdní, že ekologičtí aktivisté obviňují park z nahrávání těžařům. Protože čím rychleji a masivněji se kůrovec rozšíří do dalších zásahových zón mimo park, tím větší obchod vznikne opravdovým těžařským firmám, dodal.

Většina aktivistů se dnes podle Vlašína soustředila na jednu lokalitu těžby. Zvolili tam novou metodu ochrany stromů, která prodloužila zásah policie na několik hodin. Řetězy, jimiž se v úterý připoutali ke stromům, totiž policisté snadno přestřihli. „Dva lidé jsou spojeni řetězem, který je nově v silné ocelové trubce, v níž měli také ruce,“ řekl. Také v této lokalitě už těžba pokračuje. Aktivisté získali neoficiální zprávy, že má ve čtvrtek dojet na místo těžká technika – dva harvestory. Podle Vlašína by to byla „velká nehoráznost“, protože jde o zvláště chráněný biotop Natury 2000. Harvestory nezastavíme, dodal.

„To, že je na místě policie, je důkazem toho, že Šumava je na území právního státu, v němž rozhodují nezávislé soudy, a ne lídři politických stran nebo ekologických aktivistů, jako jsou pánové Liška nebo Bláha. Náš postup je zcela podle zákona, což řekl jasně soud i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP),“ uvedl Pechoušek.

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle ředitele Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení zhruba 4 000 stromů. Podle správců parku je stromy nutné sanovat do 15 dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje až desetinásobek dalších stromů.

„Do deseti dnů poznáme, kolik stromů je nově napadeno. Začne se znovu vyznačovat, pak bude muset vedení parku kácení schválit. Vypíší se minitendry a bude následovat další asanace kůrovcem napadených stromů. Už teď je ale jasné, že se asanace všech stromů do výletu kůrovce nestihne. Jsme připraveni nasadit i harvestory,“ dodal náměstek ředitele parku Tomáš Fait.