Budoucnost ostravského Baníku je ve hvězdách

Ostrava - Ostravský Baník bojuje s ekonomickými problémy. Nemá peníze, dluží hráčům a námluvy s případným investorem zatím nevypadají příliš dobře. Vedení už problémy přiznalo a chce šetřit. Baník už prodal i část pozemků na Bazalech. Definitivně se tak zřejmě rozplynul sen o novém stadionu. Klubu se ale nedaří ani na fotbalovém hřišti. V posledním přípravném utkání před startem podzimní části fotbalové ligy prohrál s druholigovým Třincem 1:3.

Ekonomické problémy sužují ostravský Baník už téměř tři roky. Pomoci mu má sňatek s bohatou nevěstou - Vítkovickým holdingem. Podle Baníku je vše na spadnutí. „Snažím se sehnat partnera pro Baník zhruba rok a půl. Teď se zdá, že jsme v nějaké finální fázi, kdy probíhá v Baníku Ostrava účetní, ekonomický a majetkový audit. Věřím, že to zvládneme zhruba do měsíce a pak se rozhodne, zda pan Světlík nebo některá z jeho firem vstoupí do Baníku,“ uvedl majitel klubu Tomáš Petera.

Vítkovice jsou ale opatrné. „My se domníváme, že je to možná nějaká taktika, ale to je spíš spekulace. V žádném případě Vítkovice nedaly žádný termín a určitě se nemluvilo o termínu měsíčním,“ říká ale mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Bazaly
Bazaly

Audit, kterým se snaží Vítkovice zjistit kondici a věno ostravského Baníku, podle vedení holdingu vázne. V médiích se přitom objevují informace, že už má Jan Světlík k dispozici 96 procent všech potřebných podkladů. „Možná máme k dispozici devadesát pět nebo šest procent materiálů, ale jsou to jenom papírové podklady v tomto procentu, nikoli obsahově. V tuto chvíli chybí například hlavní účetní kniha, což je naprosto stěžejní,“ tvrdí Kijonková.

Mezitím Baník shání peníze jak se dá. Prodal nejlepší hráče a nyní i část pozemku na Bazalech. Ten je prozatím stále veden jako sportoviště a stavět se na něm nedá. Ostravská radnice to měnit nechce. „Ten pozemek je vedený jako sportoviště a my jsme ho s tím koupili. To, že je to jeden z nejlepších pozemků v Ostravě, víme, ale co s ním bude dál, v tuto chvíli netušíme,“ vyjádřil se nový majitel Tomáš Závada. Podle primátora Petra Kajnara je změna územního plánu pro účel zástavby otázkou asi roku a půl – pokud to zastupitelstvo schválí.