Jihlava si o své stromy pečuje

Jihlava – Jihlava dostala od Evropské unie na ošetření stromů v krajském městě rekordně vysokou dotaci – téměř pět a půl milionu korun. Obava o desetitisíce dřevin, které na jeho území rostou, a taky o zdraví a majetek lidí, dovedla radní k vypracování unikátního projektu. A uspěli i se svým výjimečně vysokým požadavkem, tolik peněz na zabezpečení zeleně ještě žádné jiné město nedostalo.

Parky, ulice, školní zahrady – tam všude Jihlava pomocí specialistů zabezpečuje stromy proti padání větví a případnému pádu kmene. „Bude to stát asi pět a půl milionu korun. Teď to budeme platit my, ale dotace nám pokryje 90 procent nákladů,“ prohlásila Katarína Ruschková z Odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy.

Arboristi, tedy lidé, kteří pečují o stromy, musí znát hned několik profesí najednou. „Nejenom v dendrologii a ve fyziologii dřevin, ale i ve třeba ve fyziopatologie. Že tedy pozná, jaké dřevokazné houby na tom stromě působí, jací škůdci tam jsou a také ve statice,“ potvrdil arborista David Hora ze společnosti Treewalker a dodal: „Před tím, než jsme je ošetřili, museli jsme prověřit jejich stabilitu pomocí tahových zkoušek, které ověřují, jak pevně jsou zakotveny v zemi.“

Správný řez ovlivňuje růst stromu, arboristi používají speciální nůžky, kleště, pilky i pily. S nimi pracují v korunách stromů, často i desítky metrů nad zemí. „Je to o psychice. Je to den ode dne jiné, každý strom je jiný. Záleží, v jakém zdravotním stavu se strom nachází a jaký zákrok na něm provádíme,“ doplnil arborista Jan Svárovský. V Jihlavě roste 30 tisíc stromů, z toho dvě třetiny jsou na pozemcích města. Všechny jsou zapsány na tzv. pasportu zeleně, ve kterém se průběžně sleduje jejich stav.

Arboristi budou na různých místech Jihlavy pracovat tři roky, ošetřit musí na 4 tisíce stromů.

/*json*/{"map":{"lat":49.395473,"lng":15.590954,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.395473,"lng":15.590954,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/