Cenu tunelu Blanka zkoumají právníci z White & Case

Praha – Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) najal kvůli výstavbě tunelu Blanka právníky z advokátní kanceláře White & Case. Mají zjistit, proč byla původně plánovaná cena za projekt 26 miliard korun navýšena o dalších deset miliard korun. Svoboda výběrem advokátní kanceláře překvapil i své politické oponenty z řad koalice, která ovládá magistrát. Primátorovi mají za zlé, že nenajal právní kanceláře, které ještě donedávna poskytovaly pro magistrát služby. Uvedl to dnes server Česká pozice.cz.

„V současné době nás zajímá legálnost systému navyšování ceny a odpovědnost konkrétních osob,“ řekl serveru Svoboda. Na druhé straně odbor městského investora prověřuje, zda je Metrostav oprávněn stavět také trojský most, když se radikálně změnil projekt a jeho současná podoba neodpovídá předložené nabídce ze strany stavební společnosti.

Michal Dlouhý z White & Case serveru řekl, že kancelář v současné době připravuje pro magistrát právní analýzu týkající se projektu tunelového komplexu Blanka se zaměřením na objasnění tvorby cenových mechanismů. Jde přitom zejména o systém navyšování ceny díla.

Po loňském nástupu primátora Svobody do funkce se zjistilo, že původní cena 26 miliard korun bude navýšena minimálně o deset. Podle jeho předchůdce Pavla Béma (ODS) je za podražení zodpovědné nové vedení magistrátu. Tuto skutečnost však vyvrátil současný náměstek primátora Karel Březina (ČSSD), podle něhož pocházela většina dodatečných nákladů na projekt z let 2007 až 2010. „O nákladech na Blanku se v bývalé radě jednalo pouze jednou – v roce 2008. Tehdy rada vzala informace o stavbě pouze na vědomí,“ řekl České pozici Svoboda.