„Německý“ kříž z Dobronína musí pryč

Jihlava – Plastika rudého skáceného kříže, kterou na louce u vysočinské obce Dobronín instaloval Milan Litavský jako vzpomínku na zdejší masakr Němců, musí být odstraněna. Podle stavebního úřadu totiž chybí povolení a posudek statika, že kříž na nikoho nespadne. Úřad proto chce v pondělí zahájit správní řízení k deinstalaci této stavby.

O odstranění kříže požádal stavební úřad v Polné starosta Dobronína Jiří Vlach. Argumentuje tím, že je stavba nebezpečná a pádem by mohla některého z obyvatel poranit. „Dřevěný kříž nebyl v pořádku, ale zase nevytvářel takové nebezpečí jako toto těžké kovové monstrum,“ uvedl starosta, podle kterého by se stavba mohla v průběhu dešťů uvolnit a někoho zranit. Lokalitou podle něj prochází relativně hodně lidí.

Stavebnímu úřadu navíc vadí to, že je kříž instalovaný na cizím pozemku. „Zahájím řízení o odstranění stavby. V jeho průběhu může stavebník požádat o dodatečné povolení a doložit požadované doklady a tím se může ta stavba zlegalizovat,“ uvedl vedoucí stavebního odboru v Polné Pavel Koudela.

Čtyřmetrový červený kříž podepřený dvěma železnými traverzami se objevil v květnu poblíž hromadného hrobu na Budínce. Nahradil tak původní prostý dřevěný kříž ze srpna 2010, který kdosi pár týdnů předtím zničil a torzo opatřil hanlivými nápisy. Duchovním otcem obou instalací je dobronínský obyvatel Milan Litavský.

Na Budínce se údajně krátce po skončení druhé světové války, ve druhé polovině května 1945, dopustili členové revolučních gard násilí na obyvatelích německé národnosti. Poválečný případ nyní vyšetřují jako vraždu jihlavští kriminalisté. Litavského padající kříž má znázorňovat současnou situaci v obci, kde 66 let starý masakr nadále budí vášně.


Litavský nebezpečnost kříže odmítá

Milan Litavský nebezpečnost kříže odmítá a jeho stabilitu se chystá doložit stavebním posudkem. Bude také usilovat o pozastavení řízení k odstranění stavby; vedle posudku musí v takovém případě doložit také smlouvu o pronájmu nebo odkoupení pozemku, na kterém kříž stojí. Stavební úřad ho může dát odstranit nejdříve 30 dní od zahájení řízení.

Ve čtvrtek se situací v Dobroníně a hlavně ostrými názorovými spory mezi starostou Vlachem a Litavským zabývala také přestupková komise polenského městského úřadu. Podle tajemníka Pavla Nováka Litavský podal námitku proti údajné podjatosti komise a požadoval projednání u jiného správního orgánu. „Vzali jsme to na vědomí, jednání je odročeno, o námitce rozhodne v zákonem stanovené lhůtě starosta Polné,“ řekl tajemník.

Video Vstup Blanky Poulové
video

Vstup Blanky Poulové

Vstup Blanky Poulové

S24 - 29.7.11

Reportáž Blanky Poulové