Praha se chce zbavit ctěnického zámku

Praha – Hlavní město Praha se chce zbavit zámeckého areálu Ctěnice. Objekt, který v letech 2006–2008 prošel nákladnou rekonstrukcí a momentálně ho provozuje městská informační služba, si totiž na svůj provoz nedokáže vydělat.

Dvouletá rekonstrukce zámku vyšla pražský magistrát na 250 milionů korun, částkou 34 milionů přispěla na opravu také Evropská unie. Upravil se park i samotný zámek, v areálu vznikl hotel i restaurace. Ty však k 30. září svůj provoz ukončují.

Město proto počítá s tím, že areál nabídne některé ze svých organizací (zájem má například Muzeum hlavního města), nebo že ho pronajme. „Nejzažší varianta by byl pronájem nějakému soukromému subjektu. Myslím si, že to je maximum, kam by pražský magistrát zašel,“ upozornil radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD).

Opozice se bojí, že zámek půjde známému do kapsy

Opozice v městském zastupitelstvu se ale obává, aby ctěnický zámek nezískal do pronájmu nebo ke koupi už předem vybraný a vedení města nakloněný zájemce. Podle opozičního zastupitele Jiřího Lišky z TOP 09 takové pochybnosti vznikají kvůli personálnímu propojení lidí, kteří se o věc zámku zajímají.

Obavám TOP 09 pak nahrávají i neshody uvnitř vládní koalice na pražské radnici. Někteří zastupitelé z ODS totiž navrhují vlastní řešení, například bývalý radní pro kulturu Ondřej Pecha na zasedání výboru pro cestovní ruch uvedl, že má k dispozici plán na vytvoření archeoparku, který by mohly využívat školy.

Červnový zápis z výboru pro cestovní ruch ale počítá ještě s variantou, že zámek Praha uzavře a zakonzervuje. A to by podle opozice znamenalo, že tuto kulturní památku časem prodá.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové