Sanace ropných lagun v Ostravě se prodraží o půl miliardy

Ostrava - Čištění ropných lagun v Ostravě, které zůstaly po bývalé chemičce Ostramo, se zřejmě prodraží. Sdružení Čistá Ostrava, jež zakázku na sanaci za tři miliardy korun v roce 2004 vyhrálo, totiž žádá o navýšení ceny o půl miliardy korun. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny. Pavel Fasolo ze státní firmy Diamo, která na projekt dohlíží, deníku potvrdil, že sdružení Čistá Ostrava žádá další úlevu. „Chce zvýšení ceny o půl miliardy korun. Zakázka by se i s daní vyšplhala na více než 3,5 miliardy korun,“ dodal.

Deník uvedl, že vláda už povolila prodloužení lhůty pro dokončení prací o tři roky. Také se nedaří nastartovat původně plánované spalování odpadů v elektrárnách či cementárnách. Páchnoucí a nebezpečný materiál se tak objevil ve dvou tajných meziskladech. Úřady za to už udělily stamilionové sankce.

Dva uchazeči v soutěži nabídli nižší cenu

Nelze také spustit linku, která byla u lagun postavena na čištění kontaminovaných zemin. Zařízení za 100 milionů korun produkuje nečekané množství výbušného vodíku, jeho chod by tak ohrozil sousední sídliště.

Čistá Ostrava dosud největší státní zakázku na čištění starých ekologických škod získala i přesto, že dva uchazeči v soutěži o tyto práce tehdy nabídli nižší cenu. Odborníci před technickým řešením Čisté Ostravy už tehdy varovali.

V lagunách je téměř 200 tisíc tun kalů po bývalé chemičce. Státní zakázku provádí sdružení Čistá Ostrava, které tvoří firmy Geosan Group, OHL ŽS a AQUATEST. Zkušební odtěžování kalů začalo v roce 2008.