V pražské zoo se narodilo hříbě koně Převalského

Praha - Po více než čtyřech letech se dnes dopoledne narodilo v pražské zoologické zahradě další hříbě koně Převalského, v její osmdesátileté historii již 216. Porod byl nezvykle rychlý, trval pouhé tři minuty. Hříbě se vzápětí začalo stavět na nohy a třiadvacet minut po narození už stálo. Pokud bude zdravé, mohlo by za dva roky zamířit do národního parku v Mongolsku. Koncem roku by se navíc v pražském stádě mělo narodit další hříbě.

Matkou hříběte je klisna Hara narozená roku 2005 v Zoo Chemnitz v Německu, která měla být v roce 2007 převezena do Mongolska. Jde o její první mládě. Otcem je hřebec Len, narozený v roce 2002 v ukrajinské chovné stanici Askania Nova. Len je pro pražský chov důležitý především z genetického hlediska: jeho prababičkou byla totiž klisna Orlica III, poslední divoký kůň odchycený ve volné přírodě. Rovněž v případě Lena jde o jeho první narozené mládě, přičemž jeho potomci jsou velmi žádoucí i z hlediska reintrodukce.

Zoo Praha se v minulosti zasloužila o záchranu koně Převalského a nyní se na tomto poli opět velmi významně angažuje. V červnu byli ze Zoo Praha dopraveni do Mongolska čtyři koně Převalského a minulý týden získala pražská zoologická zahrada od České rozvojové agentury dotaci 3,5 milionu korun na rozvojové projekty, které bude realizovat rovněž v Mongolsku. Počítá se i s dalšími transporty koní Převalského a s významným rozšířením jejich chovu v pražské zoo.V západním Mongolsku budou například ještě letos vybudována pro strážce národního parku stanoviště a další nezbytné zázemí. Za peníze zoo také nakoupí vybavení pro místní nemocnici a pro dílnu. V ní se budou vyrábět upomínkové předměty a plsť, která se používá při stavbě jurt, tedy tradičního obydlí kočovných kmenů.

Pražská zoo se záchraně koně Převalského, jediného dnes žijícího druhu divokého koně, dlouhodobě věnuje. V průběhu let se stal jejím erbovním zvířetem. Od roku 1959 zoo vede celosvětovou plemennou knihu, odchovala již přes 215 hříbat. Podílí se i na návratu koně do původní domoviny. Naposledy letos v červnu zoo přepravila do Mongolska čtyři zvířata - jednoho hřebce a tři klisny.