Jižní spojka bude opět pro kamiony, ale jen v noci

Praha – Po necelém roce budou moci nákladní vozidla opět vjíždět na západní část Jižní spojky v Praze. K dispozici jim však bude jenom v noci mezi 22. a 6. hodinou. Vedení města tak částečně ustoupilo stížnostem lidí žijících v okolí Spořilovské spojky a hrozbám hygieniků. Dosud totiž musely kamiony z východní části Jižní spojky přejíždět po Spořilovské a po dálnici D1 k dokončené části vnějšího okruhu. Na Spořilově proto byly zejména v noci výrazně překročeny hlukové limity, hygiena hrozila i uzavřením silnice. Návrh magistrátu na omezené otevření Jižní spojky schválili dnes radní Prahy 4.

Na poměrně rychlou cestu napříč Prahou musí řidiči kamionů zapomenout, přestože je magistrát v noci pustí i na západní část Jižní spojky. Nadále pro ně bude platit bezvýhradný zákaz vjezdu do ulice K Barrandovu, takže nákladní vozidla budou muset za Barrandovským mostem sjet na Strakonickou a po ní dojet ke vnějšímu okruhu.

Spořilovští se na noční odklonění nákladní automobilové dopravy těší, nejraději by se ale kamionů zbavili nadobro. „Nadále budeme s vedením hlavního města jednat o dalších řešeních, které by našim občanům pomohly,“ zdůraznil starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Částečným otevřením Jižní spojky ovšem magistrát už značně ustoupil od svého původního tvrzení, že nákladní auta už na západ od Spořilovské nepustí. Spíše chtělo město pustit kamiony na rampu kačerovské křižovatky, po které se najíždí z Jižní spojky na magistrálu. Most by ale potřeboval nákladnou opravu a ani poté by zřejmě neměl dostatečnou nosnost.

Nakonec proto zůstanou mezi 22. a 6. hodinou kamiony na Jižní spojce. „Víme, že se nejedná o samospásné opatření. Ale situace na Spořilově nás opravdu trápí a po prozkoumání řady variant je tato momentálně skutečně jediná realizovatelná,“ podotkl náměstek primátora Karel Březina s tím, že definitivní řešení přinese až otevření jihovýchodní části vnějšího okruhu.

Nákladní auta nesmějí na část Jižní spojky od chvíle, kdy byl zprovozněn Pražský okruh v úseku od dálnice D1 na Slivenec. Protože není hotova navazující část od dálnice D1 do Běchovic, je pro kamiony k dispozici Jižní spojka od Štěrboholské spojky ke Spořilovské. Zbylý úsek však vede souběžně s vnějším okruhem, na který musí nákladní doprava přejíždět – zanedlouho už pouze ve dne.