Falešní bezdomovci pobírali tisíce korun na dávkách

Chomutov - Desítky falešných bezdomovců v Chomutově předstíraly, že nemají kde bydlet, aby získali speciální sociální dávku určenou lidem bez domova. Jejich počet ve městě přitom vytrvale stoupal. Úředníci proto začali prověřovat, jestli opravdu přespávají venku. Úředníci magistrátu se těch, kteří si přišli pro sociální dávku, ptali na místo, kde se nejčastěji zdržují. Strážníci pak řadu dní po sobě opakovaně kontrolovali nádraží, parky a zapadlé uličky, které tito lidé nahlásili jako místa nejčastějšího pobytu. Většinou ale byla prázdná.

„Při jednání s těmito lidmi bylo evidentní, že podle oblečení nevypadají na bezdomovce,“ prohlásil náměstek primátora Martin Klouda (ČSSD). Podle vedoucí sociálního odboru magistrátu města Chomutov Kamily Faiglové předstírají bezdomovce nejčastěji ti, kteří bydlí ve společné domácnosti s vydělávajícími osobami, a proto by na dávku neměli vůbec nárok.

Policisté pak při kontrole výskytu dotyčných lidí na místech, která nahlásili, většinu z nich vůbec nenašli. „V okamžiku, kdy jsme klientovi oznámili, že jsme ho nenalezli na místě, které udal, se obvykle ihned přiznal, že bydlí někde úplně jinde,“ dodala Kamila Faiglová. Počet oficiálních bezdomovců v Chomutově se proto během pár dní snížil téměř na polovinu. Náměstek Klouda pak už jen konstatoval, že na základě dané situace bylo odebráno 114 dávek hmotné nouze, na které lidé neměli nárok.

Sociální dávka pro ty, kteří nemají bydlení a přespávají venku, činí měsíčně až 3 000 korun. Předstíráním bezdomovectví si tedy lidé mohli přijít až na desítky tisíc. Magistrát ale nikoho trestat nebude. Podle úředníků je totiž prakticky nemožné dokázat, jak dlouho lidé o spaní na lavičce lhali.