Voda na Vysočině vyhnala děti z tábora a zatopila sklepy

Jihlava – Prudký déšť způsobil ve čtvrtek večer lokální záplavy na Vysočině, zejména na Jihlavsku a Žďársku. Rozvodněný potok ohrozil dětský tábor u Dobroutova na Jihlavsku, který proto evakuovali hasiči. V Urbanově nedaleko Telče se vylil z břehů potok a vytvořil lagunu, voda se začala tlačit do domů. Na dalších místech na celé Vysočině hlásí lidé vytopené sklepy.

V dobroutovském táboře, který večer hasiči evakuovali, pobývalo 36 dětí a 12 dospělých. Nad lesem se přehnala prudká bouřka a původně nevinný potůček se rozvodnil natolik, že všichni museli utíkat do kopce do lesa.

„Ten potok už se valil na nás a tam z toho rybníka už se taky valila voda do tábora, takže jsme balili stany,“ vypráví zástupkyně vedoucího Gabriela Sedláková. Podle velitele hasičského zásahu Martina Dočekala ale dětem nehrozilo žádné bezprostřední nebezpečí.

Náhradní ubytování našli evakuovaní v sousední Polné, která pro všechny okamžitě vyslala autobus místních fotbalistů a zajistila i teplý čaj. „Byla připravená tělocvična, ale v podstatě vůbec nebyla potřeba. Během padesáti minut zde byli rodiče všech dětí a odvezli si je domů, protože to byli skauti a junáci z Jihlavy,“ uvedl starosta Polné Jindřich Skočdopole.

V Urbanově se několik hasičských jednotek snaží zadržet vodu, která míří k domům. Podle mluvčí hasičů Petry Musilové zatím hasiči zasahovali na více než desítce míst v kraji, nejčastěji museli odčerpat vodu ze sklepů. Ačkoli nejvíce škod vzniklo na Jihlavsku a Žďársku, vytopené sklepy měli i lidé v Nové Vsi u Chotěboře, někde až do výšky jednoho metru.