Nechte se nalákat na sbírku motýlů

Praha - Na výstavu s výstižným názvem Krása motýlích křídel láká Nová budova Národního muzea. K vidění budou ode dneška makro fotografie pestrobarevných křídel, motýli ze sbírek Národního muzea, animace nebo audiovizuální projekce ze života tohoto hmyzu. Výstava není určena jen pro odborníky, ale i pro laiky obdivující jejich krásu nebo pro děti, pro něž je připraven speciální koutek a různé hry, které jim mimo jiné ukážou, jak se z malé šedivé kukly stane krásný barevný motýl.

„Když jsme kvůli rekonstrukci zavřeli naši historickou budovu, přišli návštěvníci o možnost prohlédnout si exponáty z našich entomologických sbírek. Slíbili jsme jim, že se budeme v nové budově postupně věnovat tématům, která by jim nyní mohla chybět. Výstava o motýlech je prvním důkazem, že na své sliby nezapomínáme,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Expozice Krása motýlích křídel uvádí návštěvníky do světa motýlů, seznamuje je s jejich způsobem života a rolí v dynamickém vývoji ekosystémů. Autoři výstavy Ján Macek a Vítězslav Kubán z entomologického oddělení Národního muzea nezapomněli ani na motýlí společenstva a problémy spojené s vymíráním motýlů. „Motýli jsou již po dlouhou dobu předmětem vědeckého výzkumu, stále však neznáme všechna tajemství kombinace barev či rozmanitosti kresebných vzorů,“ podotkl Macek.

Národní muzeum v Praze láká návštěvníky do své nové budovy výstavou Krása motýlích křídel.
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Ze života hmyzu

V přírodě nic nefunguje zbytečně, jak ostatně dokazují i Mackova slova. „I ta pestrobarevnost motýlích křídel, byť lidskému oku lahodí, splňuje pro motýla existenční účel. Jednak tím, že jsou nápadná, tak slouží k identifikaci druhu, protože partneři se na základě různých pestrobarevných vzorů poznávají, a tím, že je každý ten vzor unikátní, tak nedochází k nějakým omylům. Druhá věc je, že u některých druhů ta nápadná kresba motýla chrání před predátory. Svou barevností upozorňují na to, že jsou nejedlí, jedovatí. Predátorům tím zbarvením umožňuje, aby si ho zapamatovali. Protože když ho napadne, ochutná a zjistí, že je jedovatý, tak to již podruhé neudělá,“ vysvětluje.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Motýlů ubývá a jsou stále více ohroženým druhem. „Všechno záleží na nás. My jsme druh, jenž disponuje jak silami tvořivými, tak destruktivními, takže bude na nás, jak se s tím vypořádáme. Motýli jsou přizpůsobeni určitému typu krajiny, přírodnímu prostředí. Mají velice složitý životní cyklus, vyžadují dost specifické podmínky, které člověk svou civilizační činností narušuje, a tím pádem ti motýli nemají optimální podmínky. A tyto chybějící prvky způsobují, že se pro ně ten životní prostor stává neobyvatelným,“ dodává.

Výstava Krása motýlích křídel portvá do 31. října. Další výstavu v Národním muzeu - Nové budově chystají na 26. září, kdy zde otevřou expozici Vynálezy a vynálezci.