Ubytovna v Č. Budějovicích citelně zdraží

České Budějovice – Radnice v Českých Budějovicích se rozhodla výrazně zdražit poplatky za bydlení v městské ubytovně. S tím nesouhlasí zástupci Sdružení nájemníků ČR. Řadě lidí prý totiž hrozí, že skončí na ulici. Magistrát kritiku odmítá – reaguje prý na zvyšující se ceny energií. Navíc rodinám v nouzi zvýší příspěvky na bydlení.

Například Edita Pohldoková, která má devět dětí, žije v ubytovně už sedm let. Za dvoupokojový byt platí měsíčně včetně energií deset tisíc korun. Od září by ale měla zaplatit téměř dvojnásobek – 19 500 korun. Paní Edita takové příjmy ale nemá. Bojí se, že se bude muset zadlužit a že nakonec skončí na ulici.

Podle radnice žije v ubytovně 60 lidí. Poplatky se zvyšují po čtyřech letech – kvůli vyšším cenám energií. Obyvatelé ubytovny budou také muset nově platit poplatek za ostrahu – 430 korun na osobu, a to včetně dětí. „I děti tam dělají nepořádek,“ řekl k tomu ředitel Správy domů Ladislav Volf.

Navýšení cen se nelíbí Sdružení nájemníků ČR. „Aby platili dvacet tisíc, to je nepřiměřené a nemají na to,“ uvedla Marie Paukejová ze Sdružení nájemníků. Podle radních lidé z ubytovny na ulici neskončí. Mají šanci získat příspěvek na bydlení. „Doplatek na bydlení bude vyšší,“ slíbila Marie Voštová z českobudějovického magistrátu.

Správci ubytovny předpokládají, že zvýšení poplatků přinutí některé obyvatele, aby si začali hledat jiný byt. Volné pokoje pak nabídnou dalším zájemcům.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky