O dodávkách tepla v Liberci možná rozhodne referendum

Liberec – Referendum může určit, zda se budou moci liberecká bytová družstva odpojit od centrálního zásobování teplem. České televizi to řekla primátorka Martina Rosenbergová. Spor o cenu tepla je jedním z ústředních libereckých témat už mnoho let, nyní se chystá soudní řízení na základě žaloby nespokojených zákazníků teplárny.

Žalobu na město podalo Stavební bytové družstvo Sever, které chtělo od teplárny odpojit asi 230 rochlických bytů. Magistrát to ale zamítl. Družstvo přitom tvrdí, že by domy mohlo vytápět levněji díky kotelnám, které vybudovalo. Město se podle družstva snaží teplárnu chránit, vlastní totiž její akcie. „Hájí zájmy akcionáře místo zájmů občanů,“ kritizoval představitele Liberce předseda družstva Sever Petr Černý – který je přitom současně městským radním (za VV).

Spor vznikl ještě v době, kdy Liberci vládla ODS. Ta nyní svůj postup hájí i z opozičních lavic. Její zástupci tvrdí, že ve městě dobře funguje centrální zásobování teplem a odpojování jednotlivých domů by systém ohrozilo. „Pokud dojde k nestabilitě tohoto systému, může to skončit tím, že systém zcela přestane fungovat,“ uvedl zastupitel Tomáš Hampl (ODS). Petr Černý to však odmítl: „Je to akorát okrádání lidí.“

Ačkoli Černý sedí ve vedení města, rada nemá na odpojování domů od teplárny jednotný názor. Zatím připravuje energetickou koncepci města. „Budeme analyzovat možnosti, které město má, a to včetně současného napojení, případného odpojení, ale i tepla z Turówa,“ shrnula primátorka Martina Rosenbergová. Vybírat z těchto možností možná budou přímo občané. „Možná vyvoláme referendum, ať se sami rozhodnou, jak má město pokračovat,“ poznamenala primátorka.

Distribucí tepla by se podle radního Černého mělo město rychle zabývat. Díky zateplování domů jeho spotřeba klesá, hrozí proto další zdražování. To ale pro Liberecké není přijatelné.