Lázeňský patriot mapuje historii Karlových Varů

Karlovy Vary – Jiří Böhm z Karlových Varů je lázeňským patriotem, zároveň však také sběratelem a příležitostným vydavatelem historických publikací a kalendářů. Díky jeho práci si lidé mohou prohlédnout řadu zapomenutých, ale i vzácných snímků největších českých lázní. Publikace oceňují také historici.

Říkají mu Karlovarský chodec, do detailu totiž zná každý kout města a jeho okolí. Už 66 let pozoruje proměny Karlových Varů, například z Petrovy vyhlídky. „Tady člověk vidí vývoj města, jak přibývají další a další novostavby,“ uvedl Jiří Böhm. Před dvaceti lety začal pan Böhm sbírat historické pohlednice, fotografie a další dokumenty, do dneška mu prošlo rukama více než dva tisíce kusů. Jedinečné záběry chtěl ukázat i ostatním zájemcům: „Napadlo mě udělat kalendář o Varech, a když se to lidem líbilo, tak jsme vydali první trojjazyčný karlovarský kalendář. Jmenoval se Zlatý věk Karlových Varů.“

Další kalendáře věnoval například dopravě, významným osobnostem nebo obrovské povodni, která v roce 1890 Karlovy Vary poničila. Tragické události pak věnoval i svoji první knížku, další publikace následovaly. Ukazuje v nich, jak vznikaly známé stavby, například dominantní hotel Imperial, nebo naopak řadu zaniklých částí města. „Jenom areál Thermalu. Tam bylo, počínaje školou Komenského, přes 30 domů, pak tam byla Mattoniho vila. Chci, aby se právě na to nezapomnělo,“ dodal vydavatel historických publikací a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) doplnil: „Pro město to má obrovský historický význam. Může to pomoci i jako inspirace, když se zabýváme některou z oblastí města a snažíme se jí vtisknout její tvář třeba i z historie.“ Historické materiály získává Jiří Böhm nejen v karlovarských antikvariátech, ale i na různých sběratelských burzách. Často na to padne i značná část rodinného rozpočtu. „Je to jeho koníček, jeho to baví, a pokud ode mě nechce opravdu hodně peněz, tak to toleruji,“ prohlásila manželka sběratele Böhmová a Jiří Böhm podotkl: „Nejsou to zase nějaké horentní sumy, ale za opravdu pěknou fotografii dám třeba 1 800 korun.“

Reportáž Marka Štětiny (zdroj: ČT24)

Nejkrásnější pohlednice Karlových Varů jsou desátou, ale zároveň i poslední knížkou, kterou Jiří Böhm vydal. Ve svých 73 letech se už nechce trápit problémy malého vydavatele a obává se i plánovaného zvýšení sazby daně z přidané hodnoty: „To není jenom to pozlátko, že se člověk dostane do novin, ale je s tím spousta problémů, starostí. A právě to DPH v tom hraje velkou roli.“

I přes své rozhodnutí se Jiří Böhm své práce nechce úplně vzdát. Sběratelé se tak mohou těšit minimálně na ještě jeden tematický kalendář.