Frýdecko-místecká nemocnice kvůli úsporám propustí sestry

Frýdek–Místek - Žádné oddělení zatím zavírat nebudeme. Zřejmě ale výrazně snížíme počet sester na oddělení ORL a očním. Tvrdí to ředitel frýdecko-místecké nemocnice. I toto zdravotnické zařízení totiž dostalo na konci července od krajských radních jednoznačný úkol. Do konce roku musí oproti plánu ušetřit 6 milionů korun.

Minus 120 milionů korun - s takovým výsledkem skončilo loni hospodaření krajských nemocnic. Letošní závěrečný účet musí podle krajských radních vypadat výrazně jinak. „Pro tento rok mají radou schválený plán, který počítá s kumulovanou ztrátou 80 milionů,“ vyjádřil se koordinátor krajských nemocnic Svatopluk Němeček. Tento úkol dostali ředitelé na konci července. Konkrétně pro nemocnici ve Frýdku-Místku to znamená ušetřit 6 milionů. „Nepředpokládáme zánik oddělení či některé odbornosti, budeme se ale snažit šetřit náklady u malých lůžkových jednotek,“ uvedl ředitel nemocnice Frýdek-Místek Miroslav Přádka. Podle jeho plánu by se tak mohlo spojit oční s ORL oddělením - to je dohromady 17 lůžek. Lékaři obou oborů zůstanou. „Chtěli bychom to provozně upravit tak, aby fond nelékařů byl sdílený oběma odděleními, a tím došlo k úsporám na personálních nákladech,“ dodal.

Pacienti frýdeckomístecké nemocnice
Pacienti frýdeckomístecké nemocnice

 

„Je to vše po konzultacích s řediteli nemocnic. Nejsou to věci, které bych já doporučoval, drtivou většinu těch návrhů dávají ředitelé sami a my jim jen dáváme zpětnou vazbu a začleňujeme to do jednoho systému,“ říká koordinátor krajských nemocnic Svatopluk Němeček.

Frýdecko-místecká nemocnice musela navíc nechat před rokem srovnat se zemí jednu ze svých budov. Byla v havarijním stavu. Pokud půjde všechno podle plánu, tak by za rok na jejím místě měly stavební stroje začít budovat nový pavilon chirurgických oborů.

„Bude obsahovat zázemí pro všechny chirurgické obory, chirurgii, traumatologii, ortopedii a urologii, celkem čtyři operační sály, sterilizaci a příjmové provozy,“ prozradil ředitel Miroslav Přádka. Stavební práce by měly skončit v roce 2014. Už v příštím roce ale vedení nemocnice počítá s tím, že sníží počet lůžek na plicním a neurologii.