Kdo poseče trávu kolem silnic?

Rychnovsko/Vysočina – Zarostlé příkopy trápí starosty ve východních Čechách. Neposečené okraje silnic jsou nejen nevzhledné, ale i nebezpečné, tráva brání řidičům v rozhledu. Silničáři, kteří mají údržbu kolem cest na starosti, se ale brání, že na pravidelné sečení nejsou peníze. Podobný problém mají i v Bystřici nad Pernštejnem na Vysočině. Město a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se nemohou již několik let dohodnout, kdo má udržovat příkopy podél hlavního tahu městem. Nyní by měl o věci rozhodnout soud.

Na silničáře si stěžují mnozí starostové v Orlických horách. „Jezdí sem hodně turistů, lidé mi nadávají, že není posečeno, že v jednom okresu to jde a v jiném ne,“ říká Kostas Kotanidis, starosta Bartošovic, v jejichž katastru je i víska Neratov se známým poutním kostelem. Stejnou zkušenost mají v Bačetíně, i tady si lidé stěžují na špatný výhled při výjezdu ze zatáčky. Orlické Záhoří už na cestáře čekat nechce, obec koupila vlastní techniku. „Získali jsme dotaci z evropských fondů na nákup žacího ramene,“ potvrdil záhořský starosta Vojtěch Špindler.

Silničáři rozhořčení starostů chápou, říkají ale, že pokud mají opravovat rozbité silnice, častěji trávu sekat nemohou. „Prostředky, které použijeme na opravu výtluků, nám pak chybí na ostatní práce, jako je právě třeba sečení příkopů,“ vysvětlil Petr Zima ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje. Silničáři odhadují, že v porovnání s loňskem bude pokles v sečení zhruba patnáctiprocentní. Celkově přitom oproti plánům posečou zhruba třetinu toho, co by měli.

Zhruba o sto kilometrů dál, v Bystřici nad Pernštejnem, řeší zarůstající patníky a svodidla přímo v centru města. Radní se již tři roky dohadují s ŘSD, kdo je zodpovědný za údržbu hlavního průtahu. Jde totiž o silnici první třídy a ta je v majetku státu. „Silnice i příkopy jsou ve vlastnictví ŘSD a tato instituce by se o ně měla starat,“ myslí si místostarosta Josef Vojta. „Držíme se zákona o pozemních komunikacích, podle nějž vegetace není součástí silničního tělesa,“ oponuje ŘSD přes svou mluvčí Martinu Vápeníkovou.

Některým majitelům domů kolem dotčené silnice už nad hádkami úředníků dochází trpělivost a raději trávníky u silnic sečou sami. „Když už seču za barákem, tak je mi jedno, jestli posekám o kousek navíc,“ říká jeden z místních obyvatel. Zároveň ale upozorňuje, že nejde jen o neposekanou trávu. Daleko závažnější problémy mohou způsobit suché stromy podél cesty, o které se také nikdo nestará. Radnice už na nebezpečné dřeviny správce silnice upozorňovala. „Může se stát, že strom spadne na auto a my se budeme dohadovat s ŘSD, kdo je odpovědný za škodu,“ připouští Vojta. Podle jeho slov teď město podalo na ŘSD žalobu. O tom, kdo poseče místy až metr vysokou trávu, rozhodne tedy až žďárský soud.