Dílo barokního kantora z Kuksu cituje celý svět

Kuks - Miluje baroko. Žije v domě s výhledem na Braunovy sochy a hospital hraběte Šporka. Dlouhé hodiny tráví v archivech. V Římě objevil neznámé dokumenty o muži, kterého nazývali „Il divino Boemo“, „božský Čech“, o Josefu Myslivečkovi. Muzikolog Stanislav Bohadlo z Vysokova u Náchoda sestavil jako první na světě kompletní katalog vokálně-instrumentálních skladeb tohoto slavného skladatele a z jeho díla citují autoři z celého světa.

„Například knížka o Josefu Myslivečkovi amerického muzikologa Daniela Freeman je pro mě cenná právě tím, že cituje můj katalog a další myslivečkovské studie,“ říká Stanislav Bohadlo. Se stejným zaujetím dokáže Stanislav Bohadlo vyhledávat i zcela neznámá hudební i divadelní barokní díla. Ta pak nastuduje a provádí se členy souboru, který před deseti lety založil, Geisslers Hofcomoedianten. Od obce Kuks koupil starou stáj a s přáteli ji vlastníma rukama přestavěl. Teď je z ní Comoedienhaus, replika třetího nejstaršího barokního divadla v Čechách.

Učitel královéhradecké univerzity spočítal, že se ve volném čase věnuje dvaadvaceti oborům. Vydal patnáct knih, překládá, hovoří osmi jazyky. Ke vzdělanosti vede i své žáky, v Americe i doma. „Standa Bohadlo je takový buditel. Pro mě bylo baroko už ze školy mrtvá záležitost, ale on dokáže naočkovat lidi, aby propagovali to, co on chce. Toho si na něm cením nejvíce,“ potvrzuje režisér souboru Geisslers Hofcomoedianten Petr Hašek.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Stanislav Bohadlo také pomáhá připravit opravu špitálu Kuks. S evropskou dotací stovek milionů korun ji chce brzo zahájit kraj. „Chceme Kuks vrátit na mapu barokních a uměleckých dějin nejen východočeského kraje, ale i celého světa, protože tam jednoduše patří,“ myslí si Stanislav Bohadlo. Právě letním festivalem Theatrum Kuks se jeho komedianti snaží k významné barokní památce přitáhnout pozornost veřejnosti. Letošní desátý festival barokního divadla, opery a hudby uspořádá Stanislav Bohadlo se svými přáteli v Kuksu poslední sprnový týden.