Sobotka a Palas se hádají kvůli pronájmu novojičínské nemocnice

Nový Jičín - Zadlužená Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně je příčinou vyostřeného sporu dvou špiček ČSSD, předsedy strany Bohuslava Sobotky a moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase. Krajští zastupitelé schválili záměr pronajmout nemocnici společnosti Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. To se Sobotkovi nelíbí, protože to podle něj odporuje programu strany. Hejtman oponuje, že to je v tomto případě nejlepší možné řešení.

„Znovu žádám hejtmana Jaroslava Palase, aby dodržoval program ČSSD a předvolební sliby, které naše politická strana závazným způsobem učinila, a zastavil přípravy pronájmu krajské nemocnice v Novém Jičíně,“ napsal dnes Sobotka v tiskovém prohlášení. Už dříve v tisku uvedl, že vedení strany zastává v programových oblastech důsledné postoje a problémy a snahu ustupovat od programu vnímá právě v regionech, třeba u hejtmana Palase.

Deník Právo dnes informoval, že Palas jako reakci zaslal Sobotkovi, místopředsedům ČSSD a hejtmanům dopis, ve kterém uvedl, že Sobotkovy výroky vnímá jako věcně nepodložené a jako ničím nezdůvodnitelný útok na významnou část politické reprezentace ČSSD v Moravskoslezském kraji. „Jsem přesvědčen, že podobně veřejně ventilované invektivy sociální demokracii poškozují a současně zpochybňují tvou způsobilost zastávat tak důležitou funkci,“ napsal Palas v dopise předsedovi strany.

Podle Sobotky je ohrožena věrohodnost strany, která před krajskými volbami v roce 2008 deklarovala, že proces privatizace krajských nemocnic zastaví. Pronájmy se přitom podle něj fakticky rovnají privatizaci. „Opakovaně jsem v minulých měsících upozornil jak hejtmana Palase, tak další představitele ČSSD v kraji na to, že chystaný pronájem nemocnice v Novém Jičíně je v rozporu s programem ČSSD a může ohrozit věrohodnost sociálně demokratické politiky nejen na severní Moravě, ale v celé České republice,“ napsal Sobotka v prohlášení.

Uvedl, že předsednictvo ČSSD přijalo ve věci prodejů či pronájmů nemocnic jednoznačné a jednomyslné usnesení v tomto znění: „Předsednictvo ČSSD žádá krajské organizace ČSSD, aby při realizaci programu ČSSD na úrovni krajů respektovaly volební závazek ČSSD, nepřipustit pronájmy či privatizaci krajských zdravotnických zařízení.“

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Palas řekl, že novojičínské nemocnici, která má téměř 300 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti, hrozí uzavření a postup zastupitelů kraje je v zájmu pacientů. „Bylo by katastrofou, kdybychom museli nemocnici uzavřít. O této situaci je pan předseda Sobotka detailně informován a mne udivuje jeho bigotní postoj k této záležitosti. Jsem přesvědčen, že tímto jediným možným způsobem řešení situace v této nemocnici, kdy se našel někdo, kdo chce zaplatit její závazky, bude zabezpečena lékařská péče,“ řekl hejtman. Dodal, že svůj názor vyjádřil v dopise a za svým stanoviskem pevně stojí. „Ať si pan Sobotka mé argumenty přebere,“ řekl Palas.

Společnost Agel už v Česku, zejména v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, provozuje deset nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Jsou mezi nimi Vítkovická nemocnice v Ostravě nebo Nemocnice Podlesí v Třinci. S krajskou nemocnicí provozuje Agel v Novém Jičíně společně komplexní onkologické centrum. To vydělává, avšak nemocnice prodělává. V Olomouckém kraji má Agel v pronájmu tři krajské nemocnice.