Obce na Dědině bude zřejmě proti povodním chránit polder

Rychnov nad Kněžnou – Přehrada u Mělčan na Rychnovsku zřejmě nakonec nevznikne. Tvrdí to Povodí Labe, které patří mezi dlouholeté zastáce vodní nádrže, stejně jako starostové okolních obcí. Jenomže stavba přehrady by vyžadovala zdlouhavý schvalovací proces a investor by nemusel stihnout termín pro přídělení dotace. Obce tak zřejmě proti povodním bude chránit suchý polder.

Proti přehradě vystupovali ekologové a potřebná povolení nakonec nezískala. Povodí Labe se přesto v červnu obrátilo na ministerstvo životního prostředí, jestli ještě existuje možnost přehradu postavit. Odpověď je ovšem jasná: „V současné době je z časových důvodů vhodnější varianta suché nádrže,“ uvedla Marta Machková z tiskového odboru. 

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Povodí Labe tak v současnosti za jediné možné řešení považuje suchý polder, tedy nádrž, která se zaplní pouze v případě velké vody. Starostové okolních obcí sice nadšeni nejsou, ale jedním dechem dodávají: Je to lepší, než žádná ochrana. Velká voda se totiž do obcí na řece Dědině vrátila po 13 letech letos v červenci znovu. Povodí Labe předpokládá, že by stavbu suchého polderu mohlo zahájit v roce 2014.