Chříč představuje příběhy označených cihel

Chříč – Vznikající regionální muzeum v Chříči na Plzeňsku se může pyšnit zcela ojedinělou výstavou. Veřejnosti představuje cihly se značkami. Většina z nich pochází z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Každá cihla si nese vlastní příběh. Značka sloužila k identifikaci výrobce a kvality.

Ve velkém se cihly začaly značkovat kolem roku 1850. Tehdy Rakousko-Uhersko uvolnilo zákony a oranžové stavební kvádry si mohl vypálit prakticky každý. „V tu chvíli začalo být docela důležité také označit si své zboží. V Čechách to bylo jinak než na Moravě. Ta cihla byla znakem, že se smí používat, že je vyrobena legálně,“ tvrdí kurátor výstavy Josef Štogr.

Unikátní výstavu tvoří jak starší kusy s jednoduchými značkami, tak i cihly z třicátých let minulého století, kdy se na nich začala objevovat první grafická loga. Ještě před několika lety se však v Česku o označených cihlách nevědělo prakticky nic. Počet jejich sběratelů ale v současnosti rychle roste. „Stává se to jaksi módní záležitostí. A souvisí to s tím, že je to docela snadné sdílet. Na internetu dnes máme asi deset stránek,“ vysvětluje Štogr.

Josef Štogr:

„Když jsme někdy na konci 80. let začali všechno zjišťovat, tak jsme neměli vůbec nic. Neexistoval žádný soupis značek. Také na nás ty značky promlouvají z ruin a my se můžeme pokoušet rekonstruovat, jak jednotliví cihláři svoje zboží značili.“


Cihlářská výstava je vůbec první, která se ve stále nedokončeném muzeu koná. Navazuje na kulturní kořeny, které se v západočeské obci datují až do středověku. „I když jsou to Pražáci, tak se snaží sem k nám na obec zavést obnovu vesnické kultury,“ pochvaluje se starosta obce Vladimír Petrlík.

Video Reportáž Jakuba Kajtmana
video

Reportáž Jakuba Kajtmana

Výstava značkovaných cihel bude veřejnosti otevřena až do října. Už teď ale regionální muzeum připravuje další přehlídky místní kultury na rok 2012.