V Praze přibude 60 kamer

Praha - V Praze přibude do konce roku 60 nových bezpečnostních kamer. Náklady na jejich instalaci a zprovoznění budou 47,9 milionu korun. Výběrové řízení vyhrála opět firma KH servis, která kamerový systém v hlavním městě zaváděla. Informuje o tom deník E15. V současnosti čítá pražský kamerový systém 654 kamer.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

Součástí zakázky je vybudování 28 otočných kamerových stanovišť a instalace 32 pevných kamer. Republiková policie i pražští strážníci navíc získají mobilní monitorovací pracoviště. Kamery budou nově hlídat třeba ministerstvo pro místní rozvoj, Palackého či Ortenovo náměstí, točnu městské hromadné dopravy v Mazurské či Štěpánskou ulici.

Nákladný kamerový systém má řadu kritiků. „Jeho existence má své příznivce i odpůrce, přestože i odpůrci kamerových systémů volají po větším bezpečí v každodenním životě,“ řekl deníku ředitel odboru krizového řízení pražského magistrátu Petr Beran. Podle něj pražští strážníci řešili díky kamerám v prvním pololetí loňského roku 875 případů, ve stejném období letos to bylo 967 případů.

V Praze by tedy do konce roku mělo být více než 700 kamer, k tomu je třeba připočíst více než 200 kamer technické správy komunikací a téměř 900 kamer v metru. „Konečný stav nelze v tuto chvíli jednoznačně určit. Hlavní město Praha v současné době eviduje v zásobníku výstavby více než stovku žádostí o instalaci kamer, a to jak od občanů či městských částí, tak od městské policie a Policie ČR,“ sdělil deníku Beran.

Budování kamerového systému bez otevřeného výběrového řízení kritizovala několikrát pražská opozice, zmínil se o něm i server PirateLeaks, který zveřejnil smlouvy Prahy s firmou. Archiv veřejných zakázek ukazuje na 26 smluv společnosti s magistrátem, městskými částmi či technickou správou komunikací. Věšinou jde o dodávky či výhru v soutěži oslovením firmy přímo. Podle Berana to ani jinak nejde. „Řešení a technologie, které byly použity dodavatelem při zavedení stávajícího systému, jsou chráněny užitným vzorem,“ řekl deníku. A patent je majetkem právě firmy KH servis.